مراقب باشید؛ احتمال جاسوسی اپلیکیشن‌های پیش‌فرض در گوشی‌های اندرویدی!

android-security

شرکت امنیتی کریپتو وایر هر ساله گزارشاتی را از میزان امنیت گوشی‌های اندرویدی منتشر می‌کند. طبق آخرین گزارشات، ظاهرا ۱۴۰ حفره امنیتی در اپلیکیشن‌های پیش‌فرض نصب شده بر روی گوشی‌های اندرویدی وجود دارد که هر کدام می‌توانند تبدیل به یک ابزار جاسوسی شوند!

کریپتو برای جمع‌آوری این گزارش، ۱۴۶ اپلیکیشن پیش‌فرض نصب شده بر روی گوشی‌های ارزان قیمت و میان‌رده اندرویدی را مورد آزمایش قرار داده و متوجه باگ‌های بی‌شمار موجود در آن‌ها شده است. مثلا این اپلیکیشن‌ها می‌توانند به میکروفون گوشی دسترسی یابند و صدای شما را ضبط کنند و یا در برخی موارد، اطلاعات کاربران به شرکت سازنده آن گوشی هوشمند ارسال می‌شودِ؛ نکته جالب مربوط به ایجاد تغییر در دسترسی اپلیکیشن‌ها بدون اجازه کاربر است! تمام این اتفاقات نیز در پشت پرده افتاده و هیچ‌کس از آن‌ها مطلع نخواهد شد.

کریپتو در تهیه این گزارش ۲۹ سازنده گوشی‌های اندرویدی را بررسی کرده است؛ با اینکه اکثر این برندها، همچون “کوبات” ناشناخته هستند اما بد نیست بدانید که در میان‌ آن‌ها نام برند معتبر “سونی” نیز به چشم می‌خورد!

مدیر عامل کریپتو وایر در این رابطه می‌گوید:

قانون‌گذاران باید از سازندگان گوشی‌های هوشمند بخواهند که پاسخگویی بیشتری در برابر امنیت کاربران داشته باشند و آن‌ها را به خطر نیاندازند.

هر چند که جلوگیری از این مشکلات، کار چندان سختی هم نیست؛ مثلا کافی‌ست که گوگل از سازندگان بخواهد که پیش از فروش گوشی، کدهای این دسته از اپلیکیشن‌ها را با دقت بیشتری بررسی کنند. با تمام این‌ها، ظاهرا باید توجه بیشتری به اپلیکیشن‌های پیش‌فرض موجود در گوشی‌های هوشمند داشته باشیم. با توجه به عدم حذف برخی از این اپ‌ها، بهتر است که نظارت بیشتری بر روی آن‌ها داشته باشید.

نظر شما در رابطه با جاسوسی اپلیکیشن‌های پیش‌فرض نصب شده بر روی گوشی چیست؟ آیا شما به امنیت دستگاه خودتان اهمیت می‌دهید؟ نظرات خودتان را با ما و سایر دوستان‌تان در کاوشا به اشتراک بگذارید.

منبع :
Engadget

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *