بررسی اپلیکیشن مدیریت مالی فانوس : حسابدار شخصی شما در گوشی!

Fanoos-App-Review-Kavosha2

این روزها با توجه به مشغله‌های روزانه و انواع و اقسام مشکلاتی که همیشه با آن دست به گریبان هستیم، دیگر زمانی برای نظارت بر روی حساب‌ها و یا دخل و خرج روزانه باقی نمی‌ماند. خوشبختانه باز هم دنیای اپلیکیشن‌ها توانسته تا راهی برای این مشکل پیش روی‌تان بگذارد. توسط اپلیکیشن مدیریت مالی فانوس می‌توانید با خیال‌ راحت به کارهای خودتان برسید و حساب و کتاب‌ها را به آن بسپارید.

فانوس، هزینه‌ها و درآمد شما را به صورت خودکار ثبت و مدیریت کرده و در نهایت پیشنهادات اقتصادی را به شما ارائه خواهد داد. امروز در کاوشا تصمیم گرفته‌ایم تا نگاهی به این اپلیکیشن ایرانی بیندازیم و با مزایا و معایب آن آشنا شویم. با ما همراه باشید.

این نقد و بررسی بر روی نسخه اندرویدی 2/5/1 اپلیکیشن فانوس صورت گرفته است.

چرا اپلیکیشن مدیریت مالی فانوس را نصب کنم؟

اگر چند حساب بانکی دارید، دارایی‌های شما نقدی نیستند، سهام‌دار هستید و یا حتی بر روی مواردی نظیر سکه و طلا سرمایه‌گذاری کرد‌ه‌اید، اپلیکیشن فانوس برای شماست. این اپلیکیشن می‌تواند کنترل کاملی بر روی دارایی‌های شما داشته باشد و تمام دخل و خرج‌تان را زیر نظر بگیرد. جدای از تمام این‌ها، فانوس یک اپلیکیشن کامل بوده که نصب آن برای هر ایرانی لازم است. کافی‌ست بدانید که حتی می‌شود با فانوس مقدار بنزین زده شده در ماه گذشته را هم زیر نظر گرفت. پس نصب فانوس برای همه اجباری‌ست!

اولین برخورد با اپلیکیشن مدیریت مالی فانوس

اولین کار برای استفاده از فانوس، ساختن یک حساب کاربری است. یعنی بدون داشتن اکانت، نمی‌توان از قابلیت‌های خوب این برنامه بهره‌مند شد. اپلیکیشن در همان لحظه ورود، از شما می‌خواهد که شماره موبایل‌تان را وارد کرده و سپس کد ارسال شده را در کادر مربوطه تایپ کنید.

از آن‌جایی که تمام حساب و کتاب‌های روزانه و شخصی شما در این اپلیکیشن جای می‌گیرد، بنابراین قرار دادن رمز عبور برای عدم دسترسی دیگران به آن، از نان شب هم واجب‌تر است. سازنده به اهمیت این موضوع پی برده و در همین ابتدا از شما می‌خواهد تا یک رمز عبور ۴ رقمی را برای فانوس مشخص کنید. درصورتی که گوشی شما دارای حسگر اثر انگشت باشد می‌توانید به‌راحتی با اسکن انگشت خودتان قفل برنامه را باز کنید و دیگر حتی نیازی هم به تایپ رمز نداشته باشید.

این اپلیکیشن حساب‌داری شخصی، می‌تواند با دسترسی به بخش پیامک‌های گوشی شما به‌صورت خودکار اطلاعات را از پیامک دریافتی از بانک، وارد کند. بنابراین اگر نمی‌خواهید خودتان شخصا تراکنش‌ها را وارد کنید، بهتر است که در همین ابتدا اجازه دسترسی به بخش پیامک‌ها را به فانوس بدهید. در مرحله بعدی، اپلیکیشن از شما در رابطه با دارایی‌های‌تان سوال می‌پرسد و می‌توانید تمام مواردی را که به ذهن‌تان می‌رسد، در آن وارد کنید تا بالاخره به‌صورت رسمی، فانوسی شوید!

این اپلیکیشن برای استفاده، به آخرین نسخه‌های Google Play Servies نیاز دارد، بنابراین اگر از گوشی‌های قدیمی استفاده می‌کنید و یا در گذشته علاقه چندانی به آپدیت کردن گوشی نداشته‌اید، باید بدانید که برای استفاده از فانوس لازم است گوگل پلی سرویس را از اینجا به آخرین نسخه خودش به‌روزرسانی کنید. در صورتی که گوشی شما روت شده باشد، هنگام ورود به اپلیکیشن هشدارهایی مربوط به عواقب استفاده از این اپ در گوشی شما داده می‌شود که برای چنین اپلیکیشنی نکته بسیار مهمی است.

در صفحه نخست فانوس، خیلی شیک و مجلسی تمام دارایی‌های شما به‌صورت نموداری دایره‌ای شکل نشان داده می‌شود و با یک نگاه، می‌توانید متوجه همه چیز شوید. این نمودار متناسب با دارایی کل شما (همان‌هایی که در ابتدا وارد اپلیکیشن کردید) تنظیم می‌شود.

در بخش زیرین صفحه، شاهد یک منو با ۵ آیکون برای دسترسی به بخش‌های مختلف اپلیکیشن فانوس هستیم. این منو به ترتیب از راست، شامل صفحه مربوط به دارایی‌ها، دخل و خرج، گزارش‌ها، ابزارها و پیشنهادهای اقتصادی می‌شود. با توجه به اینکه در این منو تنها آیکون‌ها دیده می‌شوند، بهتر بود که سازنده به آیکون مربوط به صفحه گزارشات توجه بیشتری می‌کرد چرا که شبیه به یک نمودار است و ناخودآگاه بخش دارایی را با آن نمودار دایره‌ای‌اش در ذهن تداعی می‌کند. با تمام این‌ها نمی‌توان این مورد را یک نقطه ضعف به‌حساب آورد، چرا که خیلی زود با منوها آشنا خواهید شد.

طراحی صفحات خیلی شیک و مرتب صورت گرفته و مورد خاص و عجیب و غریبی در نگاه نخست دیده نمی‌شود. سازنده حتی از فونتی زیبا و خوانا بهره برده و در نوشته‌ها نیز از نیم‌فاصله استفاده کرده تا هیچ مشکلی از بابت خواندن متون نداشته باشید. با این حال جای خالی بخش تنظیمات داخلی در آن حس می‌شود. مثلا با توجه به ماهیت کار، بهتر بود که بتوان سایز نوشته‌ها را تغییر داد؛ تا کسانی که به پیرچشمی دچار هستند نیز بتوانند تا حد امکان، محیط اپ را شخصی‌سازی کنند. جدای از این مورد، فانوس به قابلیت نایت مود یا حالت شبانه هم مجهز نیست. از لحاظ رنگ‌بندی اما، فانوس نمره قابل قبولی خواهد گرفت و در اکثر بخش‌ها از رنگ‌های شاد در آن استفاده شده و به‌خوبی همه‌چیز تفکیک شده به‌نظر می‌رسد.

اپلیکیشن حسابداری شخصی

معرفی تمام قابلیت‌های اپلیکیشن مدیریت مالی فانوس

فانوس یک اپلیکیشن جامع برای مدیریت حساب‌های شماست و حساب هیچ چیز از دستش در نخواهد رفت. در اینجا تمام قابلیت‌های اپلیکیشن را لیست می‌کنیم تا بدانید که با چه اپ کاملی طرف هستید:

مدیریت دارایی‌ها: همان‌طور که گفتیم، در صفحه اصلی، می‌توانید دارایی‌های خودتان را به‌صورت نموداری دایره‌ای شکل ببینید. این دارایی‌ها توسط شما تنظیم می‌شوند و با استفاده از آیکون به‌علاوه (علامت مثبت) شناور در صفحه، می‌توانید مواردی را به آن‌ها بیفزایید و یا حتی کم کنید. مثلا در صورتی که به‌جای پول نقد، بخشی از دارایی شما را سکه تشکیل داده باشد، می‌توانید نوع، تعداد سکه‌ها، تاریخ خرید و یا توضیحات بیشتری را برای آن وارد و به نمودار اضافه کنید.

برای اضافه کردن دارا‌ی‌هایی بانکی خودتان، می‌توانید از میان لیست بانک‌های موجود در اپلیکیشن، بانک خودتان را انتخاب و سپس اطلاعات مربوط به آن را وارد نمایید. اینکه میزان دارایی چقدر است یا شماره حساب و کارت چیست، همه و همه به‌صورت فیلدهایی مجزا در فانوس قرار گرفته‌اند تا کار افزودن دارایی، به‌راحتی هر چه تمام‌تر صورت گیرد.

در بالای صفحه مربوط به دارایی‌ها، می‌توانید ارزش کل امروز را ببینید و حتی آن را با ماه گذشته نیز مقایسه کنید. نمودار مربوط به دارایی‌ها در صفحه اصلی، با رنگ‌های متمایز از هم، نوع دارایی شما را به نمایش می‌گذارد و حتی در دل خودش درصد هر بخش را هم گنجانده تا با یک نگاه ساده، متوجه همه چیز بشوید. در زیر نمودار نیز گزینه‌های وارد شده به‌صورت فیلدهای مجزا زیر هم قرار گرفته‌اند که دید بهتری به شما می‌دهند و می‌توان با کلیک بر روی‌ آن‌ها توضیحات مربوطه را هم خواند یا آن‌ها را ویرایش کرد.

مدیریت دخل و خرج: بخش بعدی، مربوط به ثبت دخل و خرج در این اپلیکیشن است. شما می‌توانید پول‌های پرداخت شده روزانه برای موارد مختلف را در اپلیکیشن وارد نمایید تا فانوس همه چیز را زیر نظر داشته باشد. برای این‌کار، ۳ دسته‌بندی اصلی پرداختی، دریافتی و جیب‌به‌جیب در نظر گرفته شده است. در بخش پرداختی‌ها، می‌توانید مبالغ پرداخت شده برای خورد و خوراک، رفت و آمد و موارد این چنینی را وارد نمایید تا از حساب دارایی‌های اصلی شما کم شود. در بخش دریافتی نیز مثلا می‌توانید حقوق‌تان را وارد کنید و در نهایت، بخش جیب به جیب برای انتقال پول از یک حساب به حساب دیگر در نظر گرفته شده است.

دسته‌بندی‌های این بخش، تقریبا شامل همه مواردی که در روز با آن سر و کار داریم (حتی خرید سیگار و دخانیات)، می‌شود اما با این حال باز هم می‌توان دسته بندی‌های جدیدی را به آن اضافه کرد و یا حتی یک مورد خاص را به بخش “دسته‌بندی نشده” انتقال داد. بعد از اضافه کردن دخل و خرج‌های روزانه‌تان، می‌توانید ببینید که در این ماه به چه میزان از دارایی‌تان خرج کرده‌اید و یا چقدر از آن هنوز قابل استفاده است.

گزارش دخل و خرج: در بخش بعدی، می‌توانید گزارشی کامل از تمام پرداختی‌ها و دریافتی‌های خودتان را ببینید. این دو مورد در نمودارهایی جداگانه با رنگ‌بندی خاصی به نمایش گذاشته‌ شده‌اند و حتی می‌توانید در بخش “جامع”، تراز گزارشات مالی را زیر نظر بگیرید.

بودجه‌بندی: در بخش “ابزارها” می‌توانید یک بودجه مشخص برای دسته‌بندی دل‌خواه‌تان تعریف کنید؛ سپس در صورت انجام تراکنش در آن دسته‌بندی، مبلغ از بودجه شما کسر می‌شود و در صورت رسیدن به میزان تعیین شده، اپلیکیشن به شما هشدار خواهد داد. حتی امکان هشدار از طریق ایمیل نیز برای اپلیکیشن در نظر گرفته شده که در نوع خودش جالب و متفاوت است.

تنظیم یادآور: در بخش “ابزارها” گزینه‌ای برای تنظیم یادآور چک، قسط، بدهی و… وجود دارد. با استفاده از این امکان، دیگر نگران فراموش کردن این دست از مشکلات نخواهید بود. می‌توانید اطلاعات کاملی را در رابطه چک و تاریخ سررسید آن، اضافه کنید تا اپلیکیشن در زمانی که مشخص می‌کنید، به شما هشدار بدهد. در این بخش حتی امکان آپلود تصویر نیز وجود داشته که آن را کاربردی‌تر می‌کند.

پیشنهادهای اقتصادی: اپلیکیشن مدیریت مالی فانوس علاوه بر تمام قابلیت‌های خوب خودش، پیشنهاداتی اقتصادی را هم به شما می‌دهد. این بخش به مرور زمان و متناسب با دخل و خرج‌تان آپدیت خواهد شد. به‌عنوان مثال، پیشنهاد استفاده از ایران کارت به شما داده می‌شود تا هنگام خرید با این کارت مخصوص، مبلغ مشخصی از آن، به حساب‌تان برگردانده شود! یعنی تقریبا می‌توانید به‌جای فروشنده، از خود ایران کارت تخفیف بگیرید!

برای دیدن تصاویر در سایز اصلی بر روی آن‌ها کلیک کنید.

چه چیزی اپلیکیشن مدیریت مالی فانوس را خواستنی‌تر کرده است؟

علاوه بر تمام موارد گفته شده، فانوس شامل برخی قابلیت‌ها هم می‌شود که دانلود و استفاده از آن را واجب می‌کند!

آپدیت خودکار دارایی‌ها: فانوس به‌صورت روزانه و درست سر ساعت ۵ عصر و متناسب با قیمت روز، ارزش برخی دارایی‌های غیرنقدی شما همچون طلا و سکه را به‌روزرسانی می‌کند تا بدانید که در لحظه چقدر در جیب‌تان است.

ثبت خودکار تراکنش‌های بانکی: همان‌طور که گفتیم، ثبت تراکنش‌ها به‌صورت خودکار بوده که با دسترسی اپلیکیشن به پیامک‌های گوشی ممکن می‌شود. یعنی با دریافت پیامک از بانک جهت واریز یا برداشت وجه، اپلیکیشن به‌صورت اتوماتیک تراکنش موجود را در نظر می‌گیرد.

ساختن برچسب: فانوس به شما اجازه می‌دهد که برای تراکنش‌های خودتان از قابلیت تگ کردن (برچسب زدن) استفاده کنید. این ویژگی به شما کمک می‌کند تا مثلا در زمان مشاهده آمار، گزارشات مربوط به یک تگ خاص را هم به صورت مجزا ببینید.

پشتیبان‌گیری خودکار: فانوس به‌صورت خودکار از اطلاعات شما بکاپ تهیه می‌کند. بنابراین نگرانی بابت حذف اطلاعات‌تان وجود ندارد. در هر گوشی هوشمندی، می‌توانید با وارد کردن شماره تلفن‌همراه و کد تایید، به اطلاعات خودتان دسترسی داشته باشید. همچنین در سطح برنامه نیز شاهد گزینه‌هایی برای گرفتن خروجی اکسل هستیم تا بتوانید اطلاعات‌تان را به صورتی دیگر و یا در دستگاه‌‌های دیگر نظیر لپ‌تاپ، ذخیره کنید.

امکان فیلتر کردن: در اکثر نمودارهای موجود در اپلیکیشن فانوس، به شما اجازه داده می‌شود تا فیلترهایی را اعمال کنید. مثلا می‌توانید مشخص کنید که نمودار، وضعیت دارایی شما را در بازه زمانی مشخصی به نمایش بگذارد.

ساخت حساب کاربری: در بخش تنظیمات اپلیکیشن، گزینه‌ای برای ساخت حساب کاربری وجود دارد که توسط آن می‌توان اطلاعات شخصی را وارد اپلیکیشن کرد. طبق گفته سازنده، پر کردن این بخش اختیاری بوده اما می‌تواند به پیشنهادات اقتصادی موجود در اپلیکیشن کمک کند تا شاهد پیشنهادات شگفت‌انگیزتری باشید.

پشتیبانی: فانوس شامل یک بخش سوالات متداول و پشتیبانی نیز می‌شود تا بتوانید در صورت بروز مشکل، به آن‌ها مراجعه کنید.

اپلیکیشن مدیریت مالی فانوس

سخن آخر

از لحاظ میزان دسترسی، با توجه به قابلیت‌های ارائه شده، مورد خاص و عجیبی در اپلیکیشن دیده نشد؛ مصرف باتری آن نیز بهینه بوده و در زمان بررسی، مشکلی با آن نداشتیم. اپلیکیشن مدیریت مالی فانوس برای استفاده به اینترنت نیاز دارد و در صورت عدم دسترسی به اینترنت تقریبا نمی‌توانید از آن بهره کافی را ببرید. عملکرد کلی فانوس قابل قبول است، اما گاهی اوقات وارد کردن اطلاعات در فیلدهای موجود کمی با کندی صورت می‌گیرد. این اپ کاملا رایگان بوده و در زمان کار با آن نیز شاهد تبلیغات مزاحم نخواهید بود. شما می‌توانید این اپلیکیشن کارآمد را از کافه بازار بر روی گوشی‌های اندرویدی خودتان نصب کنید.

نقاط قوت اپلیکیشن

 • امکان ورود با اثر انگشت
 • قابل اعتماد و دارای پشتیبانی
 • اضافه کردن خودکار تراکنش‌های بانکی
 • مدیریت کامل دخل و خرج
 • به‌روزرسانی روزانه ارزش دارایی‌های غیرنقدی همچون سکه و طلا
 • تنظیم یادآور و بودجه‌بندی
 • رابط کاربری ساده، زیبا و بدون تبلیغات
 • استفاده از نمودار برای نمایش آمار و ارقام

نقاط ضعف اپلیکیشن

 • فاقد بخش تنظیمات داخلی اپلیکیشن
 • وارد کردن اطلاعات در فیلدهای موجود کمی با کندی پیش می‌رود

توصیه به سازنده بعد از بررسی

 • با توجه به نوع مخاطبان اپلیکیشن، بهتر است که بخش تنظیمات داخلی، برای شخصی‌سازی بیشتر و تغییر برخی پارامترها نظیر سایز فونت را به اپلیکیشن فانوس اضافه کنید.

 

 

نتیجه بررسی

رابط کاربری 9.5

قابلیت‌ها و امکانات 9.5

راحتی در استفاده 10.0

کاربرد 10.0

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *