اپلیکیشن سامانه مقابله با کرونا وزارت بهداشت از گوگل پلی حذف شد!

coronavirus app

به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران، وزارت بهداشت با تولید اپلیکیشن سامانه مقابله با کرونا (AC19) و انتشار آن در گوگل پلی، تصمیم گرفت تا به کاربران برای تشخیص این ویروس کمک کند. امروز و به دلایلی نامعلوم، مشخص شد که اپلیکیشن نام برده شده توسط گوگل از این فروشگاه نرم‌افزاری حذف شده است!

اپلیکیشن سامانه مقابله با کرونا قرار بود که به کمک کاربران بیاید تا بتوانند خودشان علائم کرونا را تشخیص دهند. این کار باعث کاهش مراجعه افراد به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی می‌شد؛ چرا که اکنون بسیاری از مردم گمان می‌کنند که به کرونا مبتلا شده‌اند و به همین دلیل مراجعه‌ها به مراکز درمانی افزایش یافته است.

ظاهرا برخی از کاربران خارج از کشور با اعتراض به این اپلیکیشن و خطاب کردن آن به عنوان یک اپ جاسوسی، گوگل را ترغیب کرده‌اند تا سامانه مقابله با کرونا را از گوگل پلی حذف کند! این کاربران می‌گویند که اپلیکیشن مذکور به اطلاعات جغرافیایی کاربران در هر لحظه و حتی لیست تماس آن‌ها دسترسی دارد.

مورد دیگر اینکه ظاهرا سازندگان این اپلیکیشن در واقع همان سازندگان هات‌گرام و تلگرام طلایی هستند که پیش‌تر اپلیکیشن‌های آن‌ها به دلایلی مشابه از گوگل پلی حذف شده بود؛ تمام این موارد در حالی‌ست که وزارت بهداشت از طریق ارسال پیامک از کاربران خواسته بود که این اپلیکیشن را بر روی گوشی خودشان نصب کنند! البته همچنان می‌توانید آن را از کافه بازار دانلود کنید.

وب‌سایت ZDNET از لوکاس استفانکو درخواست کرده تا این اپلیکیشن را از لحاظ جاسوسی مورد بررسی قرار دهد. این محقق بدافزاری شرکت ESET می‌گوید:

براساس تحلیل فایل APK اپلیکیشن سامانه مقابله با کرونا متوجه شدیم که این اپ، یک تروجان مخرب یا اپلیکیشن جاسوسی نیست.

بر طبق اعلام ZDNET، ظاهرا حذف این اپلیکیشن به دلیل ادعاهای زیاد مبنی بر جاسوسی بودن آن انجام شده؛ هرچند که سخنگوی گوگل در این باره اظهارنظری نکرده است.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا تاکنون از این اپلیکیشن استفاده کرده‌اید؟ نظرات خودتان را با ما و سایر دوستان‌تان در کاوشا به اشتراک بگذارید. شما می‌توانید برای مشاهده آمار لحظه‌ای ویروس کرونا از اپلیکیشن Corona Tracker استفاده کنید.

منبع :
Zdnet

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *