بررسی اپلیکیشن مترو تهران : زیر شهر همچون کف‌ دست شما!

Tehran-Metro-Review-Kavosha

اگر در تهران و یا یکی از کلان‌شهرهای کشور زندگی کرده باشید، حتما با مشکل بزرگی با نام ترافیک دست و پنجه نرم کرده‌اید. یکی از راه‌های فرار از دست این معضل برای پایتخت‌نشینان، استفاده از مترو یا قطار زیرزمینی است. پیش‌تر خطوط مترو تهران تنها به ۲ بخش اصلی تقسیم می‌شد و حفظ کردن آن‌ها، کار دشواری نبود؛ اما حالا با افزایش تعداد خطوط و به‌خصوص محل تلاقی آن‌ها، حتی حرفه‌ای‌ها نیز نیاز به یک راهنمای کامل برای پیدا کردن مسیر دارند. خوشبختانه تکنولوژی در این زمینه هم به کمک ما آمده و حالا می‌توانیم به سادگی چند کلیک، نقشه مترو را کف دستمان ببینیم! اپلیکیشن مترو تهران توانسته در این زمینه با تکیه بر ویژگی‌های جذاب خودش، گوی سبقت را از رقبا برباید. این اپ که طبق آمار کافه‌بازار بیش از 200 هزار نصب فعال را تجربه می‌کند، یکی از محبوب‌ترین اپ‌های تهرانی‌ها نیز به حساب می‌آید. اگر می‌خواهید بدانید که این اپلیکیشن چیست، چگونه کار می‌کند و چه مزایا و معایبی دارد، با ما و بررسی اپلیکیشن مترو تهران همراه باشید…

این نقد و بررسی بر روی نسخه اندرویدی ۱٫4٫1 اپلیکیشن مترو تهران انجام گرفته است.

بعد از نصب این برنامه کم‌ حجم (در حدود 5.5 مگابایت)، همان ابتدا با منویی شامل رنگ‌هایی که بیان‌گر خطوط مترو هستند، مواجه می‌شوید. در واقع اپلیکیشن، هماهنگی بسیاری با نقشه مترو دارد و با استفاده از رنگ‌های شبیه به خطوط، کاری کرده تا بتوانید خیلی راحت با آن ارتباط برقرار کنید. مثلا خط فرهنگسرا به صادقیه با آبی پررنگ و خط تجریش به کهریزک با رنگ قرمز به نمایش در آمده که مطابق با چیزی است که در واقعیت می‌بینیم.

هر کدام از گزینه‌های موجود در صفحه اصلی، مربوط به اطلاعات یک خط از خطوط مترو می‌شود که به ترتیب کد خط، پشت سر هم قرار گرفته‌اند. اگر یکی از گزینه‌ها را لمس کنید، ایستگاه‌های موجود در آن خط مترو را خواهید دید که مسلما به ترتیب دیده می‌شوند. حتی سازنده، خطوطی را که دو مسیر متفاوت دارند (مثلا خط تجریش به کهریزک یا شهر آفتاب)، فراموش نکرده و با کلیک بر روی نام خط، ابتدا از شما سوال می‌شود که مایلید کدام مسیر را ببینید. این توجه زیاد به جزئیات، در جای‌جای اپلیکیشن مترو تهران به چشم می‌خورد و همین مورد، موجب شده تا از جمله کامل‌ترین برنامه‌های ایرانی لقب گیرد.

بررسی اپلیکیشن مترو تهران

در صورت انتخاب یک ایستگاه، اطلاعات بسیار دقیقی نظیر: آدرس ایستگاه بر روی نقشه، زمان‌بندی حرکت قطارها، مراکز مهم اطراف آن، خطوط اتوبوس و تاکسی و برخی امکانات رفاهی آن ایستگاه (همچون مجهز بودن به سرویس بهداشتی و یا دستگاه خودپرداز و…) را می‌بینید، تا پیش از ورود به ایستگاه مورد نظر، از ویژگی‌های آن مطلع شوید و بدانید که چیزی در آنجا انتظار شما را می‌کشد! توجه به جزئیاتی که پیش‌تر در رابطه با آن سخن گفتیم، در اینجا نیز خودش را نشان می‌دهد؛ چرا که مثلا حتی در اپلیکیشن مشخص شده که خودپرداز کدام بانک در فلان ایستگاه وجود دارد.

پیش از نصب اپلیکیشن نیز واضح است که کار آن، یافتن ایستگاه‌هاست که به‌خوبی از عهده آن برآمده اما حقیقتا انتظارش را نداشتم که با گزینه‌های بیشتری مواجه شوم! یکی از ویژگی‌های جذاب اپلیکیشن مترو تهران، این است که شما می‌توانید به تفکیک امکانات، ایستگاه‌ها را ببینید! بدین صورت که مثلا با یک کلیک، متوجه شوید که در کدام ایستگاه‌های مترو تهران می‌توان اغذیه سرد پیدا کرد!

همانطور که می‌دانید، قطارها با زمان‌بندی از پیش تعیین شده‌ای در زیرزمین به حرکت در می‌آیند و اپلیکیشن از این موضوع برای سنجش زمان رسیدن قطار بعدی به ایستگاه شما، نهایت بهره را برده است. یعنی می‌توانید متوجه شوید که قطار چند دقیقه دیگر به محلی که ایستاده‌اید، خواهد رسید. مسلما این بخش آن‌قدرها هم دقیق و بدون خطا نمایش داده نمی‌شود اما در حدی که متوجه زمان تقریبی رسیدن قطار شوید، خوب و کاربردی است. با این حال چنین خطاهایی را نمی‌توان به پای سازنده اپ نوشت؛ چرا که تاخیر در زمان رسیدن قطار در ایران، ظاهرا یک امر طبیعی‌ست!

بدون شک یکی دیگر از بخش‌های جذاب این اپ دوست‌ داشتنی، مسیریابی آن است. از طریق منو کشویی سمت چپ برنامه، به این بخش دسترسی خواهید داشت. با انتخاب آن، می‌توانید از دو روش برای مسیریابی بهره‌مند شوید. یکی در حالی‌ست که شما ایستگاه‌های مبدا و مقصد را می‌شناسید و در برنامه وارد می‌کنید تا سریع‌ترین مسیر میان این دو به نمایش درآید. دیگری اما براساس مقصد شماست. مثلا شما می‌خواهید به یکی از مراکز مهم شهری بروید اما نمی‌دانید که نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به آن‌جا، چه نام دارد. بنابراین به این بخش مراجعه کرده و بعد از یافتن نام ایستگاه، اقدام به مسیریابی می‌کنید. با تمام ویژگی‌های مثبت، این بخش خالی از اشکال هم نیست. مثلا زمان اعلام شده برای سفر شهری شما در تست‌هایی که ما گرفتیم، تقریبا هیچوقت درست از آب در نیامد و یا اینکه لیست مناطق مهم شهری برای یافتن نزدیک‌ترین ایستگاه مترو خیلی وسیع نیست و شاید نتوانید چیزی که می‌خواهید را به راحتی پیدا کنید.

بخش دیگری که در منو اپلیکیشن مترو تهران دیده می‌شود، نمایش ایستگاه‌ها در نقشه شهر است. یعنی اینکه شما می‌توانید با اتصال به اینترنت، نقشه تهران را لود کنید و ببینید که ایستگاه‌های مترو بر روی نقشه در کدام نقاط قرار دارند. استفاده از این بخش را برای یافتن نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به محلی که قصد ورود به آن را دارید، توصیه می‌کنیم. علاوه بر این‌ها، نقشه مترو نیز با کیفیتی بسیار بالا در برنامه گنجانده شده تا بتوانید یک دید کلی نسبت به خطوط و محل تلاقی آن‌ها داشته باشید.

بررسی اپلیکیشن مترو تهران

یکی از ضعیف‌ترین مواردی که در این اپلیکیشن شاهد آن بودیم، بخش خالی از امکانات تنظیمات بود! جایی که تقریبا هیچ چیز خاصی برای شخصی‌ سازی وجود ندارد و رسما یک بخش تبلیغاتی است؛ زیرا در آن تنها می‌توانید از نسخه جدید اپلیکیشن مطلع شوید و یا اخبار مربوط به آن را دنبال کنید. سازنده می‌توانست استفاده بهینه‌تری از آن داشته باشد و آن را کاربرپسندتر بسازد. مثلا جای خالی تنظیمات رنگ برنامه و یا بخش‌های مربوط به دریافت نوتیفیکیشن به شدت حس می‌شود.

بررسی اپلیکیشن مترو تهران را با نگاهی به طراحی آن ادامه می‌دهیم، جایی که ایراد خاصی به این اپ وارد نیست. همه چیز خیلی ساده دیده می‌شود و تقریبا هر کسی می‌تواند به راحتی با فضای آن ارتباط برقرار کند. فونت‌ها خوانا بوده و حتی در همه جای برنامه، شاهد ترجمه نام‌ها به زبان انگلیسی نیز هستیم تا توریست‌ها نیز بی‌نصیب نمانند. از آنجایی که شما اکثر اوقات در مترو از این اپلیکیشن استفاده می‌کنید، این احتمال وجود دارد که توجه اطرافیان به شما جلب شود و از شما بخواهند که اپ را به آن‌ها معرفی کنید. سازنده درک درستی از این موضوع داشته و با قرار دادن گزینه اشتراک گذاری اپلیکیشن، کاری کرده تا بتوانید علاوه بر معرفی، اپ را برای طرف مقابل ارسال کنید.

از لحاظ میزان دسترسی، این اپ از شما اجازه می‌خواهد تا به بخش حافظه، اطلاعات مکان یا همان لوکیشن شما و لیست مخاطبین دسترسی داشته باشد. دو مورد اول برای چنین برنامه‌ای، منطقی به نظر می‌رسند اما اینکه مترو بخواهد مخاطبین شما را کند و کاو کند، موردی است که به شخصه خیلی متوجه دلیل آن نشدم! این بخش کمی شما را در نصب آن به شک می‌اندازد، اما خب می‌توانید اجازه چنین دسترسی عجیب و غریبی را به اپلیکیشن مترو تهران ندهید! از لحاظ مصرف انرژی نیز این اپ بهینه عمل کرده و تقریبا (در شرایط نرمال) در 1 ساعت استفاده، 28 میلی آمپر از حجم باتری شما را مصرف می‌کند. مترو تهران کاملا آفلاین بوده و برای استفاده از امکانات اصلی آن نیازی به اینترنت ندارید. لازم به ذکر است که هنگام استفاده از این اپ، گاهی اوقات با مشکل کرش کردن مواجه شدیم و عملکرد آن به‌صورت کلی متوقف شد!

اپلیکیشن مترو تهران یکی از بهترین برنامه‌های ایرانی (تهرانی) است و توانسته تا نظر مساعد بیش از 9 هزار کاربر اندرویدی را جلب نماید. به همه تهرانی‌های عزیز به‌خصوص متروسواران (!) نصب این اپلیکیشن کاربردی را توصیه می‌کنیم.

نقاط قوت اپلیکیشن مترو تهران

 • مسیریابی دقیق
 • نقشه کامل و باکیفیت مترو تهران
 • نمایش ایستگاه‌ها بر روی نقشه شهر
 • ارائه اطلاعات کامل در رابطه با هر ایستگاه
 • امکان پیدا کردن نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به مقصد شما
 • رابط کاربری ساده و کاربرپسند
 • رایگان و بدون تبلیغات آزاردهنده

نقاط ضعف اپلیکیشن مترو تهران

 • تمامی زمان‌های اعلام شده، تقریبی است
 • دسترسی‌ عجیب و غریب به مخاطبین شما
 • بخش تنظیمات خالی از ویژگی!
 • کرش کردن برنامه هنگام استفاده!

توصیه به سازنده بعد از بررسی اپلیکیشن مترو تهران

 • بهتر است که گزینه‌های شخصی‌سازی بیشتری در برنامه گنجانده شود.
 • بخش پیدا کردن نزدیک‌ترین ایستگاه مترو براساس مکان، نیاز به توجه بیشتری دارد.


نتیجه بررسی

رابط کاربری 8.0

قابلیت‌ها و امکانات 8.5

راحتی در استفاده 9.5

کاربرد 10.0

دیدگاه ها

 • Avatar
  علیرضا ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ :: ۵:۱۴ ق.ظ
  5 0

  برنامه خیلییییییی خوبیه
  من همیشه ازش استفاده میکنم و حرفتون راجب زمانی که میگه درسته
  البته بعضی وقتا دقیقه ولی نمیشه بهش اعتماد کرد
  ممنون

 • Avatar
  نوید ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ :: ۱۱:۲۰ ق.ظ
  3 0

  نقد خوبیه واقعا همین جوری بود درکل اپلیکیشن خوبی بود

 • Avatar
  مريم ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ :: ۱۱:۳۷ ب.ظ
  0 3

  من كه حس مي كنم دقيق نباشه بايد امتحان كنم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *