اینترنت مصرفی پیام‌رسان‌های داخلی یک سوم اینترنت بین‌المللی است

gap-igamp

این روزها اکثر کاربران نسبت به زود تمام شدن بسته‌های اینترنتی معترض هستند. حالا با صدور یک بخشنامه اعلام شده که اینترنت مصرفی پیام‌رسان‌های داخلی یک سوم اینترنت بین‌المللی است.

با بررسی‌های صورت گرفته توسط وزارت ارتباطات از اپلیکیشن‌های ایرانی، مشخص شد که ظاهرا هنگام برقراری تماس تصویری با پیام‌رسان سروش توسط اینترنت همراه اول، به‌جای حجم داخلی از حجم بین‌المللی کم می‌شود! یعنی کاربرانی که با سیم کارت همراه اول از طریق اپلیکیشن سروش تماس تصویری برقرار می‌کردند، اینترنت مصرفی‌شان دوبرابر حالت عادی بود! به همین دلیل دستور داده شد تا پیام‌رسان‌های داخلی جزئیات سرویس‌های خودشان را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و همچنین اپراتورها اعلام کنند تا کاربران نسبت به اپ‌های ایرانی اعتماد خودشان را از دست ندهند.

محمد امامی به عنوان مدیرکل نظارت بر سرویس‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری در گفتگو با خبرگزاری فارس اعلام کرد که پیام‌رسان سروش باید اطلاعات مربوط به سرویس جدید خودش را به اطلاع اپراتورها می‌رساند. از طرفی اپراتور نیز موظف بود که نحوه استفاده از این بخش را کنترل کند و مشخص شود که این طرح شامل تخفیف هست یا خیر. امامی در ادامه گفت:

بعد از بررسی تمامی‌ پیام‌رسان‌های بومی، مشخص شد که این مشکل تنها در بخش تماس تصویری بوجود آمده است. حالا تخفیف یک سوم شامل حال کاربرانی می‌شود که از تمام قابلیت‌ها نظیر ارسال فایل و یا چت متنی بهره می‌برند.

مدیرکل نظارت بر سرویس‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری همچنین گفت که تعداد شکایات در این زمینه به دو تا سه برابر حد سابق رسیده است. در این راستا اپراتور موظف بوده که در یک الی دو هفته آینده حجم مصرفی کاربران را دوباره به آن‌ها بازگرداند.

طبق صحبت‌های امامی، ظاهرا ترافیک مصرفی کشور آنقدر زیاد است که دلیلی برای کلاهبرداری اپراتور از طریق محاسبه اشتباه اینترنت داخلی با بین‌المللی وجود ندارد. بنابراین مشکل بوجود آمد عمدی نبوده اما پیام‌رسان و اپراتور هر دو در این زمینه مقصر هستند.

با تمام این‌ها و طبق بخشنامه جدید، اکنون استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی تا سه برابر حجم مصرفی کمتری نسبت به اینترنت بین‌الملل خواهد داشت. به زبان ساده یعنی استفاده از پیام‌رسان‌هایی همچون واتساپ، تلگرام و اینستاگرام 3 برابر حجم مصرفی بیشتری نسبت به سروش، گپ، آیگپ و… خواهد داشت.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده می‌کنید؟ نظرات خودتان را با ما و سایر دوستان‌تان در کاوشا به اشتراک بگذارید. برای کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام می‌توانید مقاله ما را در این زمینه بخوانید.

منبع :
Mehrnews

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *