بررسی اپلیکیشن بامن 24 : قبض‌هایت را با من پرداخت کن!

BAMAN-24-APP-REVIEW-KAVOSHA-3 (1)

این روزها با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن گوشی‌های هوشمند، افراد دسترسی بیشتری به اینترنت دارند و همین امر موجب شده تا اکثر کارهای سابق، به‌صورت اینترنتی و از طریق فضای مجازی دنبال شوند. مثلا پرداخت قبض، خرید شارژ و یا بسته‌های اینترنتی امروزه همگی از طریق اینترنت صورت می‌گیرند. ساینا پردازش گسترش شرق به‌عنوان یکی از بهترین توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های ایرانی، دست به ساخت اپلیکیشن بامن 24 زده تا بتوانید تمام این‌ کارها را خیلی راحت و در گوشی خودتان انجام بدهید. با کاوشا و بررسی این اپلیکیشن همراه باشید تا ببینید که چگونه می‌توان در خانه نشسته و همه این کارها را انجام داد.

این نقد و بررسی بر روی نسخه اندرویدی 2/0 اپلیکیشن بامن 24 صورت گرفته است.

چرا بامن 24 را نصب کنم؟

وظیفه اصلی این اپلیکیشن، پرداخت آسان و امن از طریق گوشی‌ است. یعنی اگر می‌خواهید سیم‌کارت‌تان را شارژ کنید، بسته اینترنتی بخرید و یا انواع قبض را پرداخت نمایید، اپلیکیشن بامن 24 برای ساخته شده است. با ثبت نام در اپلیکیشن و شارژ کردن کیف پول دیگر حتی نیازی به پرداخت چندباره پول از طریق اینترنت و کارت بانکی نخواهید داشت. همه چیز از کیف پول شما کسر خواهد شد. برای آن که بدانید با چه نوع برنامه‌ای سروکار دارید باید بگوییم که بامن 24 یک نوع اپلیکیشن مالی است.

اولین برخورد با اپلیکیشن بامن 24

بعد از نصب و دانلود این اپلیکیشن 3 مگابایتی، با صفحه اصلی آن مواجه خواهید شد که خیلی شیک و ساده همه چیز را رو‌به‌روی شما قرار خواهد داد. صفحه اصلی به دو بخش تقسیم شده که در قسمت بالا یک معرفی کوتاه از اپلیکیشن را شاهد هستیم و در بخش زیرین آن، 3 بخش اصلی بامن 24 با رنگ‌بندی متفاوت و همراه با آیکون دیده می‌شوند. در پایینی‌ترین قسمت صفحه اصلی، شماره تماس پشتیبانی درج شده تا در صورت بروز مشکل بتوانید پیگیری‌های لازم را از این طریق انجام دهید. در گوشه بالا و سمت راست، منو اصلی جا خوش کرده و در سمت چپ، بخشی برای ورود و ثبت نام در اپلیکیشن دیده می‌شود. شما بدون ثبت نام نیز می‌توانید از مزایای اصلی بامن 24 استفاده نمایید.

با اینکه کار با اپلیکیشن بسیار ساده است و پیچیدگی خاصی ندارد؛ اما با توجه به مخاطبان اصلی آن که افراد میان‌سال و سرپرست‌های خانواده هستند، بهتر بود که با یک راهنمای ساده بخش‌های مختلف و نحوه کار با اپلیکیشن به کاربر نشان داده می‌شد. این مورد می‌توانست به افراد مسن‌تری که کمتر با اپلیکیشن‌های موبایلی آشنا هستند، کمک کند تا بتوانند قبوض خودشان را از طریق بامن 24 پرداخت نمایند.

در ساخت صفحه اصلی از المان‌های مینیمال استفاده شده که ظاهر آن را جذاب می‌کند؛ اما در حالت کلی فضای خالی زیادی در صفحه اصلی دیده می‌شود. فونت و آیکون‌های به‌کار گرفته شده زیبا هستند اما سازنده می‌توانست با اضافه کردن افکت‌های جالب هنگام عبور از منوها، زیبایی اپلیکیشن را دوچندان کند. با توجه به سایز بزرگ نمایشگر گوشی‌های امروزی، قرار دادن بخش‌های اصلی در نیمه بالایی صفحه، دسترسی به آن را با مشکل مواجه می‌کند؛ بنابراین بهتر است که این گزینه‌ها در بخش پایینی صفحه قرار بگیرند تا بتوان هنگام کار با یک دست توسط گوشی، از قابلیت‌های خوب بامن 24 بهره گرفت.

بررسی اپلیکیشن بامن 24 پرداخت قبض در گوشی

معرفی بخش‌های اصلی اپلیکیشن بامن 24

همان‌طور که گفتیم، تمام وظایف بامن 24 در 3 بخش کلی خلاصه می‌شود. خرید شارژ سیم‌کارت، پرداخت قبض و خرید بسته‌های اینترنتی که در ادامه هریک را به صورت جزئی معرفی می‌کنیم.

شارژ: بخش اول که با آیکون نارنجی رنگ مشخص شده، به خرید شارژ سیم‌کارت مربوط می‌شود. با انتخاب این گزینه به سرعت وارد صفحه بعدی خواهید شد و از شما شماره تلفن همراهی که قصد شارژ آن را دارید، درخواست می‌شود. در زیر کادر مربوط به شماره، بخش دیگری برای شماره‌های ترابرد شده در نظر گرفته شده تا در این صورت بتوانید اپراتور مقصد را تغییر دهید. شما می‌توانید به دو روش مستقیم و کدپین شارژ مورد نظرتان را دریافت کنید. یعنی این قابلیت به شما داده شده تا انتخاب کنید که شارژ خریداری شده به صورت مستقیم بر روی حساب شما اعمال شود و یا اینکه کد مربوط به آن را دریافت کنید.

در هر اپراتور متناسب با قابلیت‌های در نظر گرفته شده، امکانات متنوعی در اختیارتان قرار می‌گیرد. مثلا می‌توانید وضعیت شارژ عادی یا شگفت‌انگیز را در اپراتور ایرانسل انتخاب نمایید؛ یا مثلا در صورت شارژ سیم‌کارت‌های همراه اول با بخش‌های ویژه بانوان و جوانان مواجه می‌شوید که مزایای بیشتری را برای این دسته از افراد در نظر گرفته شده است. با اینکه برخی مبالغ از پیش تعیین شده را در صفحه خواهید دید اما نکته مثبت در این باره انتخاب مبلغ شارژ به میزان دلخواه شماست. یعنی می‌توانید خودتان مبلغ مشخصی را برای شارژ شدن حساب انتخاب نمایید. بعد از انتخاب گزینه‌های مورد نظرتان، وارد صفحه جدیدی می‌شوید که مشخصات شارژ خریداری شده در آن درج شده و دو گزینه جهت پرداخت از طریق کارت بانکی و یا پرداخت از طریق کیف پول را در خود جای داده است. البته گزینه کیف پول تنها برای کاربرانی فعال شده که در اپلیکیشن ثبت نام کرده باشند.

اینترنت: در این قسمت همچون بخش مربوط به خرید شارژ، می‌بایست شماره مورد نظرتان را وارد نمایید و در صورت ترابرد، اپراتور مقصد را مشخص کنید. تنها تفاوت اصلی با بخش قبلی در انتخاب نوع سیم‌کارت است. مثلا می‌بایست نوع دائمی و یا اعتباری و… سیم‌کارت‌تان را برای خرید بسته اینترنتی مشخص کنید. سپس در صفحه جدید شاهد لیست انبوهی از بسته‌های اینترنتی هستید که هر کدام ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. شما می‌توانید با استفاده از گزینه مرتب‌سازی، لیست موجود را متناسب به نیاز خودتان مرتب کنید. مثلا می‌توانید لیست را بر اساس بسته‌های گران‌تر یا حتی میزان حجم و دوره‌شان ببینید. امکان فیلتر کردن بسته‌ها نیز در نظر گرفته شده تا با تغییر پارامترهایی همچون دوره استفاده، میزان حجم و قیمت، بسته مورد نظرتان را خیلی راحت و سریع پیدا کنید. در نهایت بعد از انتخاب بسته مورد نظر، دوباره وارد صفحه پرداخت خواهید شد و می‌توانید مبلغ را از طریق کارت بانکی و یا کیف پول اختصاصی اپلیکیشن پرداخت نمایید.

قبوض: سومین بخش اپلیکیشن بامن 24‌ به عقیده ما مهم‌ترین بخش آن است. شما در اینجا می‌توانید انواع قبض را پرداخت کنید. بعد از ورود، با طیف وسیعی از گزینه‌ها مواجه خواهید شد که دست شما را برای پرداخت انواع قبض‌ها اعم از قبض آب، برق، گاز، تلفن، شهرداری، مالیات، همراه اول، رایتل و ایرانسل، باز می‌گذارد. نکته جالب، وجود گزینه خلافی خودرو است. یعنی شما می‌توانید توسط اپلیکیشن بامن 24 خلافی خودرو خودتان را به‌راحتی پرداخت نمایید. در صورت ورود به هر یک از موارد یاد شده، می‌بایست شناسه قبض و شناسه پرداخت را وارد کرده و بعد از مشاهده اطلاعات قبض، وارد صفحه پرداخت شوید تا به‌راحتی قبض مورد نظرتان پرداخت شود. تنها تفاوت در این بخش، انتخاب قبض ایرانسل است که در اینجا می‌بایست شماره موبایل و مبلغ مورد نظرتان را وارد کنید. به همین راحتی… . با این حال جای خالی پرداخت قبوض با استفاده از دسترسی به دوربین و اسکن کردن بارکد به شدت حس می‌شود.

منو اصلی اپلیکیشن بامن 24

در گوشه بالا و سمت راست اپلیکیشن، با یک منو همبرگری (۳ خط روی هم) مواجه می‌شوید که شما را به سمت منو اصلی اپلیکیشن بامن 24 هدایت می‌نماید. در منو اصلی شاهد مورد جدیدی نیستیم؛ در واقع همان 3 بخش اصلی اپلیکیشن که شارژ، اینترنت و قبوض نام دارد در اینجا نیز دیده می‌شوند. در ادامه بخش‌هایی برای ورود به اپلیکیشن و توضیحات کلی در رابطه با قوانین آن نیز وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را بخوانید و با بامن 24 بیشتر آشنا شوید. در بخش قوانین، بیشتر از آنکه نامی از اپلیکیشن بامن 24‌ برده شود، به وب‌سایت آن اشاره شده که شکل خوب و جالبی ندارد. با اینکه خدمات اپلیکیشن با وب‌سایت هم‌خوانی دارد، اما بهتر بود که در اینجا از کلمه اپلیکیشن استفاده می‌شد.

در صورت ثبت نام و ورود به اپلیکیشن، گزینه‌های پروفایل کاربری و گزارشات نیز وارد منو می‌شوند. عجیب‌ترین نکته در رابطه با منو اصلی این است که در بخش‌های داخلی اپلیکیشن وجود ندارد! یعنی منو اپلیکیشن تنها در صفحه اصلی دیده می‌شود و هنگام ورود به بخش‌های دیگر، شاهد گزینه‌ای برای ورود به منو نیستیم. با توجه به اینکه در منو، همان گزینه‌های صفحه اصلی دیده می‌شود؛ عملا دلیلی برای استفاده از آن وجود ندارد و یک بخش کاملا بدون استفاده است. در منو اصلی جای خالی بخش تنظیمات اپلیکیشن نیز حس می‌شود. در واقع شما کنترل زیادی بر روی بخش‌های اپ ندارید و نمی‌توانید مثلا حالت تاریک را در آن فعال کنید یا اندازه فونت آن را تغییر دهید. با توجه به مخاطبان اصلی این برنامه که بیشتر افراد مسن‌تر (سرپرست‌های خانواده جهت پرداخت قبض) هستند، وجود چنین تنظیماتی شاید یک مورد حیاتی برای بامن 24 باشد.

بررسی اپلیکیشن بامن 24 پرداخت قبض در گوشی

چرا در اپلیکیشن بامن 24 ثبت‌نام کنیم؟

شما می‌توانید بدون ثبت‌نام، از تمام مزایای اپلیکیشن بهره‌مند شوید اما در صورتی که در این اپ ثبت نام کنید، آپشن‌های بیشتری پیش‌روی‌ شما قرار می‌گیرد. ثبت نام در بامن 24 بسیار ساده بوده و تنها کافی‌ست که شماره موبایل خودتان را وارد کرده و سپس کدی را که برای‌تان پیامک می‌شود، در اپلیکیشن وارد نمایید. در صورت ثبت‌نام، دیگر نیازی نیست که برای خرید شارژ و یا بسته اینترنت، شماره‌تان را وارد کنید؛ می‌توانید با یک گزینه ساده مشخص نمایید که قصد استفاده از قابلیت‌های اپلیکیشن برای سیم‌کارت خودتان را دارید. با ثبت‌نام در این اپ، می‌توانید به‌صورت آنی قبوض شهری و خدماتی را استعلام بگیرید، اطلاعات قبض‌ها را ذخیره کنید تا برای ماه‌های بعد نیازی به وارد کردن دوباره نباشد، برای قبض‌ها نام انتخاب کرده و یا حتی به‌صورت دسته جمعی قبض‌های‌تان را پرداخت نمایید. بخشی دیگر نیز با نام گزارشات به برنامه اضافه می‌شود که امکان مشاهده موارد گذشته را برای‌تان ممکن می‌کند.

سخن آخر

از لحاظ میزان دسترسی، اپلیکیشن بامن 24 به بخش خاصی از منابع گوشی شما دسترسی ندارد و بنابراین می‌توان به آن اعتماد کرد. برای استفاده از ویژگی‌هایش، می‌بایست به اینترنت متصل باشید که این هم با توجه به قابلیت‌های ارائه شده، موردی نیست که بتوان آن را به‌عنوان نقطه ضعف به‌حساب آورد. میزان مصرف باتری هنگام استفاده از بامن 24 بسیار ناچیز بوده و این اپ کاملا به‌صورت بهینه عمل می‌کند. شما می‌توانید این اپلیکیشن کاربردی را برای گوشی‌های اندرویدی از طریق کافه بازار دانلود کنید.

نقاط قوت اپلیکیشن بامن 24

 • ارائه قابلیت‌های بهتر و بیشتر بعد از ثبت‌نام
 • عملکرد سریع و بسیار خوب
 • قابل اعتماد (بدون دسترسی به منابع سخت افزار گوشی)
 • بدون تبلیغات
 • خرید شارژ، بسته اینترنت و پرداخت قبوض
 • مصرف کم از حجم اینترنت
 • رابط کاربری ساده و زیبا
 • امکان پرداخت دسته جمعی قبوض

نقاط ضعف اپلیکیشن بامن 24

 • عدم امکان اسکن کردن بارکد قبوض با دوربین گوشی
 • فاقد بخش تنظیمات داخلی اپلیکیشن
 • منو اصلی اپلیکیشن کاربرد خاصی ندارد

توصیه به سازنده بعد از بررسی

 • قابلیت‌های بیشتری در منو اصلی بگنجانید و آن را در صفحات داخلی در دسترس کاربر قرار دهید.
 • یک راهنمای کلی برای معرفی و کار با اپلیکیشن در اولین ورود کاربر قرار دهید.

نتیجه بررسی

رابط کاربری 8.5

قابلیت‌ها و امکانات 9.0

راحتی در استفاده 8.0

کاربرد 10.0

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *