لو رفتن شماره بیش از ۳۰۰ هزار کاربر واتساپ با یک جستجوی ساده در گوگل!

whatsapp click to chat

یک محقق امنیتی اعلام کرد که با جستجوی ساده در گوگل می‌توان به شماره موبایل بیش از ۳۰۰ هزار کاربر واتساپ دسترسی پیدا کرد. واتساپ نیز در یک اطلاعیه رسمی این موضوع را تایید کرد. در واقع لو رفتن شماره واتساپ یک مشکل جدی نیست چرا که طبق نظر این پیام‌رسان، ظاهرا خود کاربران خواسته‌اند که حساب‌شان عمومی شود!

ماجرا از چند روز پیش آغاز شد؛ جایی که یکی از محققان امنیتی در توییتر موضوع را رسانه‌ای کرد و گفت که می‌توان شماره کاربران را در نتایج جستجوی گوگل دید! البته این مورد تنها به کاربرانی مربوط می‌شود که برای خودشان لینک کوتاه و اختصاصی یا به عبارتی آی دی واتساپ ساخته باشند.

فرد دیگری به نمایندگی از واتساپ اعلام کرده که قابلیت مورد اشاره با نام Click to Chat برای راحتی در برقراری ارتباط با دیگران ساخته شده تا کاربران بتوانند با ارائه یک لینک ساده، با اشخاص در تماس باشند. این ویژگی برای کسب و کارهای کوچک از ارزش بالایی برخوردار است. وی در ادامه می‌گوید:

ما از این محقق بابت گزارش مشکل به‌وجود آمده متشکریم. اما پیدا کردن این باگ برای دریافت جایزه واجد شرایط نیست چرا که تنها یک عکس از نتایج گوگل منتشر شده که حاوی شماره کاربران است. در واقع خود این کاربران با ساختن لینک و عمومی کردن حساب‌شان، چنین شرایطی را فراهم کرده‌اند. در حالت کلی هر کاربر واتساپ می‌تواند به راحتی مزاحمین را بلاک کرده و جلوی برقراری ارتباط با آن‌ها را بگیرد.

قابلیت Click to Chat واتساپ به کاربران اجازه می‌دهد تا یک لینک کوتاه با فرمت <wa.me/<phoneNumber بسازند و با دیگران به اشتراک بگذارند. محققی هندی برای نخستین بار متوجه این موضوع شد و آن را در وب‌سایت Medium در دسترس عموم قرار داد. وی گفته بود که اگر کسی در گوگل عبارت site:wa.me را جستجو کند با شماره بیش از ۳۰۰ هزار کاربر واتساپ مواجه خواهد شد.

با همه این‌ها به نظر می‌رسد که در آپدیت جدید واتساپ این مشکل برطرف شده و دیگر به گوگل برای دسترسی به این لینک‌ها اجازه‌ای داده نمی‌شود. نظر شما در رابطه با لو رفتن شماره واتساپ افراد چیست؟ آیا تاکنون از ویژگی Click to Chat استفاده کرده‌اید؟ نظرات خودتان را با ما و سایر دوستان‌تان در کاوشا به اشتراک بگذارید. برای آن‌که یکی از حرفه‌ای‌های واتس‌اپ شوید، پیشنهاد می‌کنم حتما ترفندهای واتس‌اپ ما را دنبال کنید.

منبع :
Techcrunch

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *