بیش از 50 اپلیکیشن معروف به کلیپ‌بورد ‌آیفون‌های اپل دسترسی دارند!

clipvoard-iphone-app

چندی پیش اپل از سیستم عامل جدید خود با نام iOS 14 پرده برداشت. نسخه آزمایشی این سیستم عامل هم اکنون در دسترس قرار گرفته و اطلاعات جالبی را در رابطه با اپلیکیشن‌های موجود در اپ استور فاش کرده است. در تست‌های صورت گرفته بر روی این آپدیت جدید، دسترسی اپلیکیشن ها به کلیپ ‌بورد در آیفون‌های اپل مشخص شد.

در نسخه جدید سیستم عامل اپل، امنیت و حفظ حریم خصوصی کاربران در کانون توجه قرار گرفته است. یکی از قابلیت‌های جدید iOS 14 دسترسی اپلیکیشن‌ها به کلیپ‌بورد گوشی را مشخص می‌کند. این ویژگی نشان داد که اپلیکیشن تیک‌تاک به کلیپ‌بورد گوشی دسترسی دارد. همه این‌ها در حالی‌ است که تیک‌تاک قبلا تعهد داده بود که دسترسی به این حافظه موقت را بردارد!

یکی از محققان سایبری در گزارش خودش اعلام کرد که علاوه بر تیک‌تاک، 53 اپلیکیشن دیگر نیز به کلیپ‌بورد گوشی دسترسی داشته و اطلاعات موجود در آن را می‌خوانند. جالب است بدانید که احتمالا این اپلیکیشن‌ها داده‌های خوانده شده را با دستگاه‌های دیگر با اپل آی‌دی مشابه به اشتراک می‌گذارند. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانید ممکن است این اطلاعات مربوط به حساب بانکی شما باشد. چرا که بسیاری از افراد شماره حساب و اطلاعاتی از این دست را از جایی کپی و در جایی دیگر پیست می‌کنند!

در لیست منتشر شده نام اپلیکیشن‌های معروفی همچون Fox News ،New York Times ،Wall Street Journal و AccuWeather نیز دیده می‌شود که به این اطلاعات دسترسی کامل دارند. در این فهرست نام برخی بازی‌های معروف همچون پابجی و فرویت نینجا هم دیده می‌شود. این‌ها مواردی هستند که هر کاربری به راحتی به آن‌ها اعتماد کرده و بر روی گوشی خودش نصب می‌کند.

البته بعد از انتشار این اخبار، بسیاری از سرویس‌ها اعلام کردند که با ارائه یک آپدیت، دسترسی خودشان را محدود می‌کنند. نظر شما در رابطه با دسترسی اپلیکیشن ها به کلیپ ‌بورد چیست؟ آیا شما نیز از این اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنید؟ نظرات خودتان را با ما و سایر دوستان‌تان در کاوشا به اشتراک بگذارید.

منبع :
Engadget

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *