هک شدن تماس صوتی واتس‌اپ : یک رخنه امنیتی موجب نصب بدافزار جاسوسی می‌شود!

Whatsapp Call

هک شدن تماس صوتی واتس‌اپ خبر ساز شد! به تازگی سازندگان این اپلیکیشن پیام‌رسان تایید کرده‌اند که یک رخنه امنیتی در تماس صوتی واتس‌اپ وجود دارد که موجب نصب بدافزار جاسوسی اسرائیلی پگاسوس می‌شود!

یکی از ویژگی‌های محبوب واتس‌اپ، امکان برقراری تماس صوتی رایگان و باکیفیت است. به واسطه همین قابلیت، روزانه تعداد زیادی از افراد در سراسر دنیا اقدام به برقراری تماس واتس‌اپی می‌کنند. حالا در اخبار جدید مشخص شده که این پیام‌رسان، ناخواسته بستری را برای نصب بدافزار جاسوسی پگاسوس اسرائیل فراهم کرده است.

واتس‌اپ و گروه NSO هر دو معتقدند که تماس صوتی در این پیام‌رسان موجب می‌شود که هکرها بتوانند بر روی گوشی‌های اندرویدی و آیفون‌های اپل، بدافزار جاسوسی پگاسوس را نصب کنند. این بدافزار کاملا به میکروفون، دوربین و اطلاعات پیام گوشی‌ها دسترسی داشته و حتی می‌تواند اطلاعات مکانی کاربران را نیز در اختیار سایرین قرار دهد. جالب اینجاست که این بدافزار می‌تواند به‌سرعت دستگاه را آلوده کند بدون آنکه به تماس پاسخ دهید! یعنی پگاسوس بدون برقراری تماس، نصب شده و حتی تماس را هم حذف می‌کند تا متوجه آن نشوید!

هنوز عاملان اصلی این هک مشخص نشده‌اند اما به نظر می‌رسد که کشوری از خاورمیانه این حمله را ترتیب داده باشد تا انتقادات حقوق بشری علیه خودش را سرکوب کند. این حدس و گمان‌ها با توجه به حملاتی است که چندی پیش به یکی از فعالان حقوق بشری اهل بریتانیا صورت گرفته بود.

NSO برنامه خودش را در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای خاورمیانه قرار داده و به همین دلیل فعالان حقوق بشری اخیرا تماس‌های مشکوک به جاسوسی در واتس‌اپ دریافت کرده‌اند! با این حال واتس‌اپ به فعالان حقوق بشری و همچنین وزارت دادگستری آمریکا هشدار داده است اما NSO اعلام کرده که دخالتی در این زمینه ندارد. آنها رسما گفتند که:

NSO در هیچ شرایطی در اهدافی که از تکنولوژی آن‌ها استفاده کنند، دخالت نمی‌کند.

در این اوضاع فعالان حقوق بشر به دنبال راهی برای جلوگیری از رابطه این شرکت‌ها با حکومت‌‌ها هستند. نظر شما در رابطه با هک شدن تماس صوتی واتس‌اپ چیست؟

برای آنکه یکی از حرفه‌ای‌های این پیام‌رسان شوید، پیشنهاد می‌کنم حتما ترفندهای واتس‌اپ ما را دنبال کنید.

منبع :
engadget

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *