8 دلیل منطقی برای آنکه بازی کوییز اف کینگز را انجام ندهید

Quiz-of-Kings-Kavosha-cover

بازی کوییز اف کینگز ( Quiz Of Kings ) یکی موفق‌ترین گیم‌های ایرانی است که در سال‌های اخیر جوایز بسیاری را کسب کرده و توانسته تا مخاطبانی میلیونی را داشته باشد.

پیش از هر چیز جا دارد به سازندگان این بازی تبریک بگوییم که به نوعی جانی به صنعت بازی سازی ایرانی بخشیدند و موجب شدند توسعه دهندگان به این بخش امیدوار شوند. با تمام این‌ها اما کوییز آف کینگ نیز همچون تمام بازی‌های دنیا بی‌نقص نیست و مشکلاتی دارد که موجب می‌شود از آن دل‌زده شوید. امروز در کاوشا قصد داریم به مشکلات کوییز آف کینگز بپردازیم و 8 دلیل را برای شما لیست کنیم تا وقت‌تان را برای این بازی تلف نکنید. شاید هم توانستیم صدای‌مان را به گوشی سازندگان برسانیم تا حداقل نیم‌نگاهی به بازی‌شان داشته باشند و نواقص را برطرف کنند!

ما سعی کرده‌ایم انتقادات خودمان را همراه با پیشنهاد ارائه دهیم تا سازنده بتواند از دید ما نیز بازی خودش را ببیند، انتقادات را بشنود و راه پیشنهادی ما را نیز برای رفع آنها در نظر بگیرد. با ما همراه باشید.

دسته بندی کوییز اف کینگز در یک کلمه خلاصه می‌شود: افتضاح!

این بازی به طور کلی رقابت دو نفر و یا دو گروه بر سر اطلاعات در زمینه‌های مختلف است. یعنی کوئیز آف کینگز 2 نفر را در مقابل هم قرار می‌دهد و 18 سوال در 6 دسته بندی مختلف را برای شما لیست می‌کند. تا به اینجا همه چیز خیلی شیک و مهندسی شده نشان داده می‌شود؛ اما به محض اینکه دسته بندی مورد نظر را انتخاب کردید، با سوال‌های عجیب و غریبی مواجه خواهید شد که حتی ممکن است موجب باختن شما در رقابت شوند!

بازی شامل چیزی در حدود 20 دسته بندی مختلف شده که در میان آن‌ها دسته‌های خوب و دقیقی همچون ریاضی و هوش، فوتبال، زبان انگلیسی، ادبیات و مذهبی دیده می‌شود. این 5 مورد بر خلاف بقیه، تکلیفشان مشخص است و تقریبا سوالی خارج از موضوع را در آنها نخواهید دید. اما باقی دسته‌بندی‌ها یا با هم تداخل دارند و یا اصلا هدف و موضوع مشخصی را دنبال نمی‌کنند! مثلا به زبان ساده می‌گویم که اصلا فاز دسته‌بندی لوگو و سرگرمی مشخص نیست! در ۹۰ درصد مواقع، سوالات این دسته مربوط به خودرو می‌شود که انصافا هر چه تلاش می‌کنم رابطه‌ای میان لوگو و سرگرمی با خودرو نمی‌یابم! سایر بخش‌ها نیز به‌صورت دقیق و اصولی مشخص نشده‌اند. مثلا دسته بندی جغرافیا کاملا جزئی از طبیعت شده! این را با توجه به سوالاتی که در این دو دیده می‌شود، می‌گویم! شما معمولا جغرافیا را انتخاب می‌کنید تا در رابطه با شهرها و کشورها و روابطشان از شما سوال بپرسند اما اکثرا سوالاتی را می‌بینیم که مربوط به غذای معروف شهرهای کشور عزیزمان می‌شود! این در حالی‌ست که دسته‌بندی غذا و نوشیدنی نیز در کوییز آف کینگ عزیز دیده می‌شود!

یا مثلا بخش ورزش، کاملا تکلیفش مشخص است و قرار است که شامل سوالات ورزشی شود اما در آن شاهد سوالات فوتبالی هم هستیم! درست خواندید، فوتبال هم یک ورزش است اما زمانی که دسته‌بندی خوبی همچون فوتبال در بازی دیده می‌شود، دلیلی ندارد که سوالات این چنینی را در بخش ورزش هم ببینیم! شما رسما با این دسته‌بندی، فوتبال را از ورزش جدا کرده‌اید؛ اگر می‌خواستیم به سوالات فوتبالی پاسخ دهیم، خب همان دسته را انتخاب می‌کردیم!

پیشنهاد به سازنده برای رفع مشکل دسته‌ بندی کوییز اف کینگز : جای خالی یک دسته بندی با نام خودرو به شدت احساس می‌شود! باقی دسته‌ها جامعیت خوبی دارند و تقریبا همه چیز را شامل می‌شوند اما بهتر است که برخی را با هم ادغام کنید. دسته بندی جغرافیا با طبیعت ادغام شده و سوالات مربوط به غذا تنها در بخش خودش قرار بگیرد. یا اطلاعات عمومی را حذف و سوالاتش را در سایر دسته بندی‌ها ادغام کنید و یا حداقل شکل مشخصی را برای آن در نظر بگیرید. در حال حاضر اطلاعات عمومی چیزی شبیه به گلچین سایر دسته‌ بندی‌‌هاست!

دسته بندی کوییز اف کینگز

سوال تکراری کوییز آف کینگز

با اینکه سوالات بسیار زیادی برای این بازی طراحی شده و حتی خود کاربران نیز می‌توانند سوالات خودشان را طرح کنند، اما همچنان شاهد سوالات تکراری زیادی در بازی هستیم! در حدی که طرفداران، یکی از روش‌های برنده شدن را “انجام بازی زیاد” عنوان می‌کنند! شما بعد از چند روز شرکت در مسابقات، مدام با سوال‌های تکراری مواجه خواهید شد و خیلی راحت می‌توانید برنده شوید.

شاید با خودتان بگویید که کسی که بازی بیشتری انجام داده، مسلما اطلاعات بیشتری هم کسب کرده است. اما موضوع زمانی جالب می‌شود که در یک سری بازی، دو سوال تکراری مطرح می‌شود. بعد از انتخاب دسته‌ بندی، شما باید به 3 سوال پاسخ دهید؛ حال فکرش را بکنید که 2 تا از این سوال‌ها تکراری باشند! اگر پاسخ را بدانید، که با یک تیر دو نشان زده‌اید و اگر ندانید سوال بعدی را درست خواهید زد که این به‌ دور از انصاف و شرایط عادلانه بازی است. چرا که این مورد شبیه به یک امتیاز مفت و مجانی برای رقیب شما خواهد بود. ممکن است که ۲ نفر از همه جا بی‌خبر یک سوال مشابه را طرح کرده‌ باشند که این مورد نشان می‌دهد نظارت چندانی بر روی سوال‌ها صورت نمی‌گیرد.

پیشنهاد به سازنده برای رفع مشکل سوال‌های تکراری کوئیز آف کینگز : خیلی راحت با نوشتن یک الگوریتم، می‌توان سوال‌ها را از هم تفکیک کرد؛ تا دو مورد مشابه به کاربر نمایش داده نشود. گمان نمی‌کنم چند خط کد نویسی برای اینکه یک سوال با آی‌دی مشخص به یک کاربر با آی‌دی‌ مشخص دو بار نشان داده نشود، کار سختی باشد؛ آن هم برای سازنده‌ای که چنین بازی قدرتمندی را طراحی کرده است!

سوال تکراری کوییز آف کینگز

جواب غلط در کوییز اف کینگ یکی از مشکلات همیشگی بازی!

مشکل سوال تکراری را کنار بگذارید که با یک مورد عجیب و غریب‌تر رو به رو هستیم: جواب غلط! هیچ چیز بدتر از این نیست که شما جواب سوال را بدانید و از پاسخ خود مطمئن باشید، اما بازی آن را غلط بداند! این مشکل کوچکی نیست و حتی ممکن است که به قیمت باختن در مسابقه تمام شود! با اینکه سازنده، راهی برای گزارش دادن این مشکل در نظر گرفته اما آب رفته به جوی باز نخواهد گشت و البته گزارشات نیز تقریبا همیشه بدون جواب مانده‌اند!

جالب اینجاست که مثلا شما می‌دانید که پاسخ یک سوال، A است؛ اما بازی به اشتباه، پاسخ درست را B می‌داند. حالا در یک مسابقه دیگر با همان سوال تکراری برخورد می‌کنید و نمی‌دانید که A را بزنید و پاسخ درست بدهید، یا B که بازی قبلا آن را درست دانسته؟! مورد داشتیم که در این مواقع برای برنده شدن ما نیز گزینه B را زده‌ایم، اما بازی این بار گفت که جواب صحیح، A است!

پیشنهاد به سازنده برای رفع مشکل جواب غلط در کوییز اف کینگ : اگر یک تیم درست و حسابی برای طراحی سوال در نظر گرفته شود و به‌طور کلی سوالات طراحی شده توسط کاربران را از بازی حذف کنید، تمام این مشکلات برطرف می‌شوند. یا حداقل می‌توانید پلنی را در نظر بگیرید که تنها کسانی قادر به طراحی سوال باشند که در آن موضوع بیش از 90 درصد پاسخ صحیح به سوالات داده باشند. در این صورت، حداقل می‌توان امیدوار بود که یک فرد متخصص در آن زمینه خاص سوال را طراحی کرده است. وقتی که شما برای طرح سوال، سکه در نظر گرفته‌اید، طبیعی‌ست که هر کسی به دنبال طراحی سوال برود و نتیجه این می‌شود که شاهد جواب‌های غلط در سوال‌ها هستیم، چرا که طراح محترم تنها به امید دریافت سکه به این بخش آمده است و اطلاعات کافی در این زمینه ندارد! مورد داشتیم که یک سوال 2 جواب صحیح در گزینه‌ها داشته است!

سوال اشتباه در کوییز اف کینگ

عجیب‌ترین سوالات را در کوئیز آف کینگز ببینید!

گاهی اوقات، شاهد سوالات بسیار عجیب و غریبی در بازی هستیم. همانطور که می‌دانید، شما تایم مشخصی برای پاسخ دادن دارید و نمی‌توانید تا ابد برای یک سوال زمان بگذارید. بنابراین لازم است که بتوان سوال را در زمان مشخص خودش خواند. این در حالی‌ست که بعضا شاهد سوالاتی طولانی هستیم که حتی دارای ۴ گزینه با پاسخ طولانی هستند! در این صورت شاید حتی زمانی برای خواندن سوال نیز نداشته باشید، چه رسد به اینکه بخواهید فکر کنید و پاسخ درست را بیابید! این مورد بیش از همه در سوالات ریاضی دیده می‌شود.

مورد بعدی سوالات بسیار تخصصی و یا سخت در زمینه‌های مختلف است. مثلا در سوالات مربوط به جغرافیا، بعضا می‌بینیم که سوال در رابطه با نام یک روستا در توابع یکی از شهرستان‌های مرزی کشور است که شاید حتی افراد ساکن در مرکز استان هم از پاسخ دادن به آن عاجز باشند! گاهی دیده شده که در سوال‌ها شاهد غلط‌های املایی نیز بوده‌ایم که برای یک بازی در این سطح، نقطه ضعف بزرگی به حساب می‌آید.

پیشنهاد به سازنده برای رفع مشکل سوال‌‌های سخت کوییز اف کینگز : نظارت، نظارت و باز هم نظارت! نظارت بر روی سوال‌ها برای چنین بازی سوال محوری از نان شب هم واجب‌تر است!

سوال عجیب بازی کویز اف کینگ

پول بدهید و برنده بازی شوید!

یکی از حق‌های مسلم سازنده بازی، درآمدزایی از آن است. بالاخره کلی زحمت کشیده شده تا به پول برسند، موردی که کاملا آشکار است و کسی هم منکر این قضیه نیست. اما کسب درامد از کوییز اف کینگز نباید به نوعی باشد که اصل بازی را درگیر خودش کند! شما این بازی را نصب کرده‌اید که دوست‌تان را به یک رقابت سالم دعوت کنید. اما اگر دوست شما کمی دست به جیب شود، می‌تواند سکه بخرد و شانس خودش را برای یافتن پاسخ صحیح، تا حد بسیار زیادی بالا ببرد! این مورد به صورت کامل، عادلانه بودن بازی را زیر سوال برده است!

سازنده یک بازی، راه‌های بسیار زیادی برای درآمدزایی پیش روی خودش می‌بیند. مثلا در همین کوییز اف کینگز سهم زیادی از درآمد، شامل نمایش تبلیغات می‌شود و یا خرید آیتم‌های متفاوتی همچون پروفایل و…! به‌طور کلی نباید پول موجب برنده شدن در بازی شود. اکثر بازی‌های معتبر و پر طرفدار دنیا نیز شامل بخش‌هایی برای پرداخت درون برنامه‌ای می‌شوند، اما چنین چیزی اصلا در روند رقابت و بازی، دخیل نیست. مثلا در کلش آف کلنز شما می‌توانید جم بخرید و به بازی سرعت ببخشید، اما در زمین مسابقه و هنگام نبرد، چه شمایی که جم خریده‌‌اید و چه رقیب که دست به جیب نشده، مساوی هستید و کسی بر دیگری از این لحاظ برتر نیست! موردی که در کوییز آف کینگز اصلا دیده نمی‌شود!

پیشنهاد به سازنده برای رفع این مشکل : پول همه چیز نیست! پول، نباید موجب ناعادلانه شدن بازی شود. نمی‌شود که پول بدهیم و درصد پاسخ‌های شرکت کنندگان را ببینیم و خیلی راحت پاسخ صحیح را انتخاب کنیم! پس این وسط تکلیف عدالت چه می‌شود؟! درآمد از بازی حق شماست، اما نباید این حق را ناحق کنید! پیشنهاد می‌کنم راه‌های درآمدزایی دیگر را امتحان کنید (که می‌کنید) و پول را برای برنده شدن در بازی ملاک قرار ندهید.

خرید سکه کوییز اف کینگز

آمار بازی کوییز اف کینگز رسما غلط است!

یکی از ویژگی‌های خوب کوییز اف کینگ ثبت آمار بازی است. یعنی شما بعد از مدتی بازی کردن، می‌توانید میانگین درصدهای خودتان را به تفکیک دسته‌بندی سوال ببینید. این مورد به نوعی، برد برد است! می‌توانید متوجه نقاط ضعف خودتان بشوید و آن‌ها را تقویت کنید. از طرفی آمار رقیب نیز با مشاهده پروفایل آن، قابل رویت است و می‌شود به راحتی متوجه شد که طرف مقابل در چه سطحی است. این مورد آخر انتخاب دسته بندی شما را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. حالا مشکل اصلی اینجاست که هیچ اعتمادی به این آمار نیست و دقیقا کسی نمی‌داند که طبق چه معیاری این آمار تنظیم می‌شود!

بارها پیش آمده که با تعداد بالا به سوالات یک دسته‌بندی مشخص پاسخ صحیح داده‌ایم، اما شاید ۱ درصد هم در آمار آن شاهد افزایش نبوده‌ایم! یا اینکه گاهی اوقات با چند پاسخ اشتباه به راحتی از میزان آمار آن دسته کم می‌شود. این مورد از زمانی که گروه‌ها روی کار آمدند، بیشتر خودش را نشان داد. چرا که شما با دیدن پروفایل یک نفر، اجازه می‌دهید که وارد گروه‌تان شده و بازی کند؛ در حالی‌که این آمارها در اکثر مواقع اعتبار چندانی ندارند!

پیشنهاد به سازنده برای رفع این مشکل: آمار هر چیز، موردی است که مشخص بوده و معمولا نیازی به توضیح ندارد؛ اما بهتر است که در رابطه با آمار کوییز آف کینگز، شفاف سازی کنید. تقریبا هیچ معیار مشخصی در رابطه با اینکه آمار چگونه به‌روز می‌شود، وجود ندارد. بنابراین اگر نمی‌خواهید دستی به سر و روی این بخش بکشید، حداقل برای کاربران مشخص کنید که ماجرا از چه قرار است. شاید این کمترین حق یوزرهای کوئیز آو کینگ باشد!

آمار بازیکنان کوییز اف کینگز

چت خصوصی در کوییز آف کینگز فاجعه قرن است!

یکی از قابلیت‌های بازی کوییز امکان برقراری ارتباط با طرف مقابل است. این مورد به خودی خود ویژگی بسیار خوبی بوده و شاید حتی می‌شد آن را جز نقاط قوت بازی نیز به حساب آورد، اگر این مشکلات عجیب و غریب را نداشت. چت خصوصی، رسما برای همان بازی است و به فرد اختصاص ندارد. یعنی اگر شما با شخصی در حال چت کردن باشید و بازی تمام شود و قصد داشته باشید دوباره با طرف مقابل چت کنید؛ تا زمانی که بازی آغاز نشود، امکان چت وجود ندارد!

جدای از این مورد، چت خصوصی در کویز آف کینگز عزیز خالی از هرگونه امکانات است! یعنی شما عملا هیچ قابلیت خاصی برای چت کردن ندارید. گاهی اوقات یک ایموجی ساده می‌تواند منظور چند خطی شما را برساند، اما این چت از ایموجی پشتیبانی نمی‌کند! حتی اگر در کیبورد خودتان نیز برای طرف مقابل ایموجی بفرستید، در صفحه چت به نمایش در نمی‌آید.

مورد بعدی، نمایش نوتیفیکیشن چت در کوییز آف کینگز است. عملا اگر خیلی به بازی دقت نکنید، شاید اصلا متوجه نشوید که طرف مقابل برای شما پیامی ارسال کرده است. یکی دیگر از نواقص این بخش، عدم امکان اشتراک گذاری سوالات در چت خصوصی نامیده می‌شود! یعنی اینکه شما اگر بخواهید در رابطه با یک سوال با طرف مقابل صحبت کنید، چنین امکانی وجود ندارد و باید خودتان سوال و جواب را مطرح کنید.

پیشنهاد به سازنده برای رفع این مشکل: بهتر است که دستی به سر و روی بخش چت بکشید! امکان استفاده از ایموجی و یا گزینه‌ای برای به اشتراک گذاری سوالات در چت، می‌تواند این بخش را حسابی سر و سامان دهد. بد نیست اگر از طریق تنظیمات امکان دریافت نوتیفیکیشن در زمان دریافت پیام را قرار دهید تا حداقل مطلع شدن از دریافت پیام، نیازی به دقت زیاد نداشته باشد.

چت در کوییز اف کینگز

باگ‌ها و مشکلات کوییز اف کینگز

در سال‌های ابتدایی رونمایی از بازی، باگ‌های بسیاری را شاهد بودیم؛ که خوشبختانه سازنده به مرور زمان، آن‌ها را رفع کرد؛ اما هنوز هم برخی از آن‌ها هنگام بازی پدیدار می‌شوند. مثلا گاهی اوقات امتیازات یک بازی لود نشده و شما متوجه وضعیت رقابت نمی‌شوید. یا اکثر مواقع صفحه پاسخ دادن به سوالات با صفحه امتیازات ترکیب شده و شکل جالبی را به خودش نمی‌گیرد و شاید حتی حواس شما را پرت کند.

این روزها که مشغول بازی هستیم، هر دو سه روز یکبار شاهد قطع اتصال به سرورهای بازی هم هستیم که این مورد برای یک بازی، در این سطح فاجعه است. این مشکل بیشتر در ساعت ابتدایی روز به‌وجود می‌آید.

پیشنهاد به سازنده برای رفع این مشکل: فکر نمی‌کنم نیازی به گفتن باشد! رفع باگ از جمله مهم‌ترین مواردی است که یک سازنده بعد از انتشار، باید به دنبال آن باشد که ظاهرا کوییز آف کینگز…!

باگ‌ها و مشکلات کوییز اف کینگز

نظر شما در رابطه با بازی کوییز اف کینگز چیست؟ آیا شما نیز با این مشکلات روبه‌رو شده‌اید؟! نظرات خودتان را با ما و سایر دوستان‌تان در کاوشا به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها

 • Avatar
  سام عباسی زاده ۶ آذر ۱۳۹۹ :: ۳:۴۸ ب.ظ
  3 1

  خیلی مقاله بیخودی بود. شما راجب Quiz of kings هیچی نمی دونید و دارید ********** می کنید. در ضمن بازی Quiz of kings یک بازی اطلاعات عمومیه نه یه برنامه روابط اجتماعی که مردم با هم چت کنند و برای خیلی از آدما دردسر ساز بشه تا دوست های بدی پیدا کنند.
  لطفا از این به بعد به حرف هایی که می زنید فکر کنید و بعد منتشرشون کنید.

 • Avatar
  Mani ۱۹ آذر ۱۳۹۹ :: ۱۲:۴۹ ق.ظ
  1 1

  کلا حسودید یا این مورد بصورت خاص ********
  اصلا تیتر جالبی نداره این صفحه و اینکه اگه دوتا سوال تکراری تو یک دست بیاد باید گشکل ذهنی داشته باشی نتونی جواب بدی..بجای انرژی مثبت و انتقاد مودبانه..اصلا ولش

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *