بررسی اپلیکیشن پزشکت : مشاوره و ویزیت آنلاین

pezeshket-app-review-kavosha-1

این روزها همه چیز آنلاین شده و در واقع این کلمه را به‌عنوان پسوند بسیاری از کلمات دیگر می‌بینیم. مثلا فروشگاه آنلاین، تاکسی آنلاین و حالا ویزیت آنلاین دکتر؛

در واقع با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن گوشی‌های هوشمند و متصل به اینترنت، همه چیز رنگ و بوی دیگری به خودش گرفته است. حالا اکثر کارهایی که در گذشته وقت و انرژی زیادی از ما می‌گرفت، به سادگی چند لمس ساده در گوشی قابل انجام است. یکی از همین کارها، گرفتن نوبت دکتر و مراجعه به پزشک بود که حالا جای خودش را به ویزیت آنلاین داده است. اپلیکیشن پزشکت بستری را فراهم ساخته تا بتوانید به‌راحتی در خانه بنشینید و با دکتر مورد نظرتان ارتباط برقرار کنید. با کاوشا و بررسی اپلیکیشن فوق‌العاده کاربردی پزشکت همراه باشید.

این نقد و بررسی بر روی نسخه 2.1 اپلیکیشن پزشکت صورت گرفته است.

چرا اپلیکیشن پزشکت را نصب کنیم؟

اگر می‌خواهید در هرجایی به راحتی با یک پزشک متخصص ارتباط برقرار کنید و از او مشورت بخواهید، اپلیکیشن پزشکت برای شما ساخته شده است. در واقع پزشکت شرایطی را فراهم می‌کند تا بتوانید از راه دور با یک فرد متخصص مشکل خودتان را درمیان بگذارید، از او مشورت بخواهید و حتی معاینه شوید! جدای از تمام این‌ها، در شرایط فعلی و به دلیل شیوع ویروس کرونا دسترسی راحت به یک پزشک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و بنابراین نصب اپلیکیشن پزشکت بر هر ایرانی واجب است!

اولین برخورد با اپلیکیشن پزشکت

شما برای استفاده از خدمات خوب پزشکت، می‌بایست یک حساب کاربری داشته باشید. ثبت نام در اپلیکیشن به سادگی وارد کردن شماره تلفن همراه و درج کد پیامک شده در کادر مربوطه است. در واقع پیچیدگی خاصی در پروسه ثبت‌نام اپلیکیشن دیده نمی‌شود. شما می‌توانید برای خودتان اسم انتخاب کنید، تصویر پروفایل را تغییر دهید و یا حتی سوابق پزشکی خودتان را درج نمایید. این مورد آخر مسلما به پزشک کمک خواهد کرد تا اطلاعاتی را در رابطه با شما و شرایط‌تان داشته باشد.

برای ورود به اپلیکیشن در دفعات بعدی شاهد ویژگی برای تعیین رمز عبور نیستیم. در واقع با توجه به ماهیت اپلیکیشن پزشکت و درج اطلاعات خصوصی و حساسی همچون سوابق پزشکی و یا مکاتبات با پزشک در رابطه با یک بیماری، بهتر بود که سازنده برای افزایش حریم خصوصی بخشی را به جهت تعیین رمز عبور در نظر می‌گرفت. در حال حاضر و بدون داشتن این آپشن، ممکن است که اطلاعات خصوصی و پزشکی شما در دسترس فرد دیگری قرار گیرد که برای همه خوشایند نیست.

در صفحه اصلی که از آن با نام پیشخوان یاد می‌شود، شاهد یک نظم بسیارخوب و بخش‌بندی ویژگی‌های اصلی اپلیکیشن هستیم. می‌توانید در بالای پیشخوان، دسته‌های تخصصی پزشکی را ببینید، در کادر زیرین آن از مشاوره‌ها، کلینیک مجازی و برخی آموزش‌های کاربردی استفاده کنید، نگاهی کلی به وضعیت پروفایل خودتان داشته باشید، توصیه‌های سلامتی را به صورت روزانه مطالعه کرده و در نهایت مشاوران و پزشکان را به ترتیب آخرین زمان آنلاین شدن‌شان ببینید. به صورت کلی، پیشخوان اپلیکیشن پزشکت خیلی ساده و به زیبایی تمام اطلاعات بسیار کاملی را در اختیار شما می‌گذارد که با توجه به شرایط و همچنین آنلاین بودن اپلیکیشن، امکان تغییر آیتم‌های آن وجود خواهد داشت.

یکی از ویژگی‌های اپلیکیشن، استفاده از فونت زیبا و خوانا به همراه آیکن‌های خاص و هماهنگ با تم پزشکت است. شما با یک نگاه کلی و حتی بدون خواندن نام هر بخش، می‌توانید تنها از طریق آیکن متوجه ماهیت کلی آن شوید. مثلا در بخش دسته‌های تخصصی، یک آیکن زیبا با رنگ‌بندی و طرح جذاب متناسب با هر نوع تخصص پزشکی دیده می‌شود. در واقع رنگ قالب اپلیکیشن ترکیبی از آبی و بژ است و در جای جای آن می‌توانید این دو رنگ را ببینید. در حالت کلی می‌توان بهره‌گیری از رنگ‌بندی و تجربه رابط کاربری اپلیکیشن پزشکت را جز نقاط قوت اصلی آن به حساب آورد. این موضوع در همان برخورد اول و پیش از ویزیت پزشک حس خواهد شد.

در بخش زیرین صفحه، شاهد یک منو با ۵ آیکن برای دسترسی به بخش‌های مختلف اپلیکیشن پزشکت هستیم. این منو به ترتیب از راست، شامل دسترسی سریع به صفحه پیشخوان، مشاوره، جامعه پزشکی، کلینیک مجازی و تنظیمات می‌شود. در این منو علاوه بر آیکن‌های متناسب با هر بخش، نام هریک نیز نوشته شده تا مشکلی بابت دسترسی به بخش‌های مختلف اپلیکیشن نداشته باشید.

با تمام مزایا و ویژگی‌های اپلیکیشن پزشکت، اما جای خالی بخش تنظیمات داخلی در آن حس می‌شود. مثلا با توجه به ماهیت کار، بهتر بود که بتوان سایز نوشته‌ها را تغییر داد؛ تا کسانی که به پیرچشمی دچار هستند نیز بتوانند تا حد امکان، محیط اپ را شخصی‌سازی کنند. جدای از این مورد، پزشکت به قابلیت نایت مود یا حالت شبانه هم مجهز نیست.

دانلود اپلیکیشن پزشکت برای مشاوره و ویزیت آنلاین

 

معرفی مهم‌ترین قابلیت‌های اپلیکیشن پزشکت

پزشکت یک اپلیکیشن جامع برای ویزیت آنلاین و مشاوره پزشکی از راه دور است. در اینجا قابلیت‌های مهم اپلیکیشن را لیست می‌کنیم تا بدانید که با چه اپ کاملی طرف هستید:

مشاوره و ویزیت آنلاین : اصلی‌ترین ویژگی اپلیکشن پزشکت، متصل کردن شما به پزشک است. در این اپلیکیشن می‌توانید پزشک مورد نظرتان را پیدا کنید و به جهت مشاوره در رابطه با بیماری خودتان و حتی گاهی اوقات ویزیت، با او ارتباط برقرار نمایید. این قابلیت، رایگان نیست و متناسب با نوع برقراری ارتباط شما شامل هزینه خواهد بود.

جامعه پزشکی: اپلیکیشن پزشکت به نوعی یک شبکه اجتماعی تخصصی پزشکی است. پزشکان و متخصصان می‌توانند پست‌های مرتبط به حوزه کاری‌شان را در اپلیکیشن منتشر کرده تا کاربران از اطلاعات دریافت شده استفاده کنند. شما به عنوان یک کاربر، می‌توانید نوشته‌‌های آن‌ها را لایک کرده، برای‌شان کامنت بگذارید و یا حتی آن‌ها را دنبال کنید.

کلینیک مجازی: در این بخش که به تازگی به اپلیکیشن پزشکت اضافه شده است، می‌توانید از خدمات جدیدی همچون ویزیت در منزل، خدمات دامپزشکی، خدمات پرستاری و در نهایت خدمات پیراپزشکی بهره ببرید. تمام موارد گفته شده به دو صورت مجازی و حضوری قابل انجام هستند. مثلا در صورتی که با دام سر و کار دارید، می‌توانید از طریق پزشکت با دامپزشک ارتباط برقرار کرده و جهت حضور آن به محل، اقدامات لازم را انجام دهید. و یا پزشک را جهت معاینه به منزل دعوت کنید.

پرسش و پاسخ: در سوپر اپلیکیشن پزشکت شاهد بخشی برای پرسش و پاسخ و آموزش‌های پزشکی هستیم. در این قسمت کاربران سوال‌های عمومی خودشان را مطرح می‌کنند تا توسط مشاورین و پزشکان پاسخ داده شود. سوالات مطرح شده در اپلیکیشن توسط تمام کاربران قابل مشاهده است تا بتوانید از این طریق به اطلاعات خوبی در این زمینه برسید. بسته‌‌های آموزشی مختلفی هم برای خرید در نظر گرفته شده تا بتوانید اطلاعات جامع و کاملی را در رابطه با یک موضوع خاص کسب نمایید. مثلا در حال حاضر و با توجه به شیوع ویروس کرونا، شما می‌توانید از اطلاعات موجود در بسته‌های آموزشی کرونا استفاده کرده و برای مقابله با این ویروس آماده شوید. این بسته‌ها اکثرا رایگان هستند اما ممکن است استفاده از برخی از آن‌ها نیازمند پرداخت وجه باشد.

چه چیزی اپلیکیشن پزشکت را متمایز کرده است؟

علاوه بر موارد گفته شده، برخی ویژگی‌های پزشکت آن را خواستنی‌تر کرده است که در ادامه به این موارد اشاره می‌کنیم:

مشاوره آنی: ممکن است شما به‌صورت لحظه‌ای نیاز به مشاوره با یک پزشک یا روانشناس داشته باشید و شخص مورد نظر شما آنلاین نباشد. اپلیکیشن پزشکت برای رفع این نقص، بخش مشاوره آنی را راه‌اندازی کرده است. شما می‌توانید با استفاده از این ویژگی با دردسترس‌ترین مشاور یا پزشک عمومی ارتباط برقرار نمایید تا ویزیت آنلاین شما به‌راحتی و در سریع‌ترین زمان ممکن صورت گیرد. این مشاوره به صورت تلفنی بوده و می‌تواند تا ۳۰ دقیقه به طول بیانجامد.

روش‌های مختلف برقراری ارتباط: شما می‌توانید به روش‌های مختلفی با پزشک مورد نظرتان ارتباط برقرار نمایید که شامل ۴ حالت متنی، صوتی، تصویری و تلفنی می‌شود. البته تمام این موارد برای پزشکان در دسترس نیست و ممکن است مثلا نتوانید با یک پزشک به صورت تصویری ارتباط برقرار کنید. لازم به ذکر است که قیمت مشاوره و ویزیت آنلاین شما متناسب با نوع برقراری ارتباط و زمان آن، متغییر خواهد بود.

تعیین وقت قبلی: در صورت آنلاین نبودن پزشک موردنظر، شما می‌توانید تایم مشخصی را برای تماس با وی رزرو کنید.

نمایش وضعیت پزشک و مشاور: در اپلیکیشن پزشکت شما می‌توانید از وضعیت آنلاین بودن پزشکان (با یک دایره سبز رنگ کوچک بر روی پروفایل) با خبر شوید. اپلیکیشن حتی زمان آخرین فعالیت شخص را نیز نشان می‌دهد تا بدانید که پزشک‌تان آخرین بار چند دقیقه پیش آنلاین بوده است. در صورتی که پزشک بتواند خدماتش را به صورت حضوری انجام دهد، این مورد با یک آیکن نارنجی رنگ در کنار تصویر پروفایل وی قابل تشخیص خواهد بود.

جدول ساعات کاری آنلاین: در پروفایل پزشکان شما می‌توانید ساعات کاری آن‌ها را به صورت آنلاین مشاهده نماید. در جدول ارائه شده ساعت کاری پزشک یا مشاور به‌صورت ساعتی و هفتگی موجود است تا بدانید که چه زمانی می‌توانید با وی ارتباط برقرار نمایید.

معرفی کامل پزشکان: تمام افراد مشاور و پزشک در این اپلیکیشن می‌توانند در بخش بیو پروفایل خودشان اطلاعات کاملی را در رابطه با خود و سوابق تحصیلی‌شان درج نمایند. به همین راحتی شما می‌توانید پیش از برقراری ارتباط، از تخصص شخص مشاوره دهنده آگاه شوید.

دسته‌بندی جامع و خوب: پزشکت سعی کرده تا شما را به انواع و اقسام پزشکان و مشاوران در دسته‌بندی‌های مختلف برساند. در این اپلیکیشن می‌توانید با جراح مغز و اعصاب، پزشک عمومی، پوست و زیبایی، پزشک ورزشی، تغذیه و رژیم درمانی، چشم پزشکی و… ارتباط برقرار نمایید که در نوع خودش فو‌ق‌العاده است. تنها نقطه ضعف این بخش، به عدم تناسب میان تعداد پزشکان مربوط می‌شود که قدرت انتخاب را از شما خواهد گرفت. مثلا برای برخی دسته‌ها تنها ۲ پزشک معرفی شده است.

نظر کاربران: شما می‌توانید نظرات سایر کاربران را در رابطه با پزشک موردنظرتان بخوانید و با خصوصیات وی آشنا شوید. جدای از این‌ها، کاربران بعد از مشاوره می‌توانند به پزشک امتیاز دهند. مسلما با دیدن امتیاز یک پزشک می‌توانید بفهمید که تا چه میزان بیماران از وی رضایت داشته‌اند. موردی که برای چنین اپلیکیشنی از نان شب هم واجب‌تر است.

اخبار و مقالات: علاوه بر تمام قابلیت‌ها، شما می‌توانید از اخبار و مقالات در رابطه با این اپلیکیشن نیز آشنا شوید.

درخواست مشاور شدن: پزشکت بستری را فراهم ساخته تا همه پزشکان، متخصصان و مشاوران بتوانند از این طریق با بیماران ارتباط برقرار نمایند. بنابراین اگر جز واجدین شرایط هستید، می‌توانید درخواست مشاور شدن بدهید و به این جامعه مجازی ملحق شوید.

جستجوی پیشرفته: در صورتی که به دنبال پزشک خاصی هستید، تنها کافی‌ست که بخشی از نام آن را جستجو کنید. خیلی زود می‌توانید پزشک مورد نظرتان را پیدا نمایید.

آزمون: اپلیکیشن پزشکت این توانایی را دارد تا آزمون‌های آموزشی ادواری وزارت بهداشت را به صورت آنلاین برگزار کند.

پشتیبانی: یکی دیگر از ویژگی‌های خوب اپلیکیشن پزشکت پشتیبانی آن است. شما می‌توانید از طریق ارسال تیکت با پشیبانی پزشکت تماس گرفته و مشکلات را به راحتی حل کنید.

ویزیت در محل: یکی از قابلیت‌های جدید و بسیار کاربردی اپلیکیشن پزشکت، امکان ویزیت در محل است. شما می‌توانید اکثر خدمات جدید پزشکت را علاوه بر حالت غیرحضوری و آنلاین سابق، به‌صورت حضوری دنبال کنید. در این حالت پزشکان، مشاوران و متخصصینی که می‌توانند به صورت حضوری فعالیت نمایند، لیست شده‌اند تا بتوانید با آن‌ها جهت حضور در محل ارتباط برقرار نمایید. در پروفایل این دسته از افراد بخشی با نام ساعات کاری خدمت در منزل اضافه شده تا بدانید که هر شخص در چه زمانی از شبانه روز و هفت و روز هفته می‌تواند جهت حضور در محل اقدام کند.

برای مشاهده تصاویر در سایز بزرگ، بر روی آن کلیک کنید.

چگونه از اپلیکیشن پزشکت برای ویزیت آنلاین و حضوری استفاده کنیم؟

استفاده از پزشکت بسیار ساده است. بعد از نصب آن بر روی گوشی‌ اندرویدی و یا آیفون خودتان، ابتدا می‌بایست یک حساب کاربری ایجاد کنید. خدمات پزشکت به دو صورت آنلاین و حضوری صورت می‌گیرد که در ادامه نحوه استفاده از هر دو را آموزش می‌دهیم:

 • ویزیت آنلاین: برای ویزیت آنلاین و غیرحضوری کافی‌ست تا پزشک مورد نظرتان را پیدا نمایید. برای این‌کار روش‌های زیادی پیش روی شماست. می‌توانید از طریق صفحه اصلی و پیشخوان، پزشکان آنلاین را ببینید و یکی را انتخاب نمایید، با استفاده از دسته بندی تخصصی، پزشکان مرتبط با بیماری خودتان را بیابید و یا از بخش جستجو نام یک پزشک را بنویسید. پس از یافتن پزشک مورد نظرتان، تنها کافی‌ست که نوع مشاوره خودتان را انتخاب نمایید، مدت زمان آن را وارد کنید و وجه را از طریق کارت بانکی بپردازید. سپس ارتباط شما با پزشک در زمان تعیین شده برقرار خواهد شد. به همین راحتی… .
 • ویزیت حضوری در محل: همانند روش قبلی برای این کار نیز ابتدا می‌بایست پزشک، مشاور و متخصص مورد نظرتان را پیدا کنید. پزشکانی که امکان ویزیت در محل را دارند با یک آیکن نارنجی رنگ بر روی پروفایل قابل تشخیص خواهند بود. بعد از یافتن پزشک و لمس گزینه نارنجی رنگ خدمت در محل، شما می‌توانید محل حضور وی را بر روی نقشه ببینید. حالا کافی‌ست که بعد از مشخص کردن تاریخ و ساعت حضور در محل، آدرس و تلفن تماس خودتان را وارد کرده و توضیح مختصری در رابطه با مشکلی که دارید، بنویسید. شما می‌توانید جهت دسترسی راحت‌تر موقعیت خودتان را از روی نقشه برگزینید. در صورت انتخاب محل حضور شما، فاصله‌تان با پزشک اندازه‌گیری خواهد شد. لازم به ذکر است که برای استفاده از خدمات غیرحضوری پزشکت، می‌بایست احراز هویت شوید که از طریق سامانه امتا صورت می‌گیرد.’

دانلود اپلیکیشن پزشکت برای مشاوره و ویزیت آنلاین

سخن آخر

از لحاظ میزان دسترسی، با توجه به قابلیت‌های ارائه شده، مورد خاص و عجیبی در اپلیکیشن دیده نشد؛ مصرف باتری آن نیز بهینه بوده و در زمان بررسی، مشکلی با آن نداشتیم. اپلیکیشن پزشکت برای استفاده به اینترنت نیاز دارد و در صورت عدم دسترسی به اینترنت، عملا نمی‌توانید از آن استفاده کنید. پزشکت ایده ناب و جالبی دارد، از امکانات بسیار خوبی بهره‌مند است و در این روزها که به دلیل شیوع ویروس کرونا در خانه هستیم، بهترین راه برای مشاوره و ویزیت خواهد بود. شما می‌توانید پزشکت را برای آیفون‌های اپل از مارکت‌های معتبر و برای گوشی‌های اندرویدی از کافه بازار دانلود کنید.

نقاط قوت اپلیکیشن

 • رابط کاربری ساده، زیبا و با امکانات
 • مشاوره و ویزیت آنلاین به صورت متنی، صوتی، تصویری و تلفنی با امکان تعیین زمان
 • یک شبکه اجتماعی خاص و تخصصی پزشکی همراه با مقالات و آموزش‌های کاربردی
 • بخش پرسش و پاسخ حرفه‌ای میان کاربران و پزشکان
 • ارائه خدمات آنلاین و حضوری دامپزشکی و پیراپزشکی
 • مشاهده نظرات کاربران در رابطه با مشاور و پزشک
 • دسته بندی جامع و خوب
 • امکان ویزیت در محل

نقاط ضعف اپلیکیشن

 • فاقد تنظیمات داخلی
 • در برخی دسته‌بندی‌ها تعداد مشاورین و پزشکان بسیار محدود است

توصیه به سازنده بعد از بررسی

 • با توجه به نوع مخاطبان اپلیکیشن، بهتر است بخشی را برای تنظیمات داخلی همچون اضافه کردن حالت تاریک و تغییر اندازه فونت به اپلیکیشن پزشکت اضافه کنید.
 • با توجه به اطلاعات شخصی و پزشکی بیماران، بهتر است که قابلیتی را برای قرار دادن رمز عبور پیش از ورود به اپلیکیشن در نظر بگیرید.

نتیجه بررسی

رابط کاربری 10.0

قابلیت‌ها و امکانات 9.5

راحتی در استفاده 10.0

کاربرد 10.0

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *