افزایش 50 درصدی بدافزارهای موبایل در سال 2019: مراقب باشید!

remove_android_virus_

طبق تحقیقات جدید موسسه امنیتی چک‌پوینت، تعداد بدافزارهای موبایل در سال 2019 تقریبا 50 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است!

هکرها امسال به موارد تبلیغاتی، نظارتی و سرقت گواهینامه‌‌ها بیش از بقیه موارد توجه نشان داده‌اند. طبق تحقیقات این موسسه خاص، دلیل افزایش بدافزارهای موبایل در سال 2019 افزایش اپلیکیشن‌های بانک‌داری موبایلی است. به همین دلیل هکرها از این طریق وارد گوشی شده و به دنبال سوابق تراکنش‌ها، پرداخت‌ها و در نهایت سرقت سرمایه قربانیان هستند.

روش نفوذ هکرها به گوشی تقریبا چیزی شبیه به حملات هکرها به کامپیوترهاست. یعنی آن‌ها به دنبال اجرای اپلیکیشن خودشان به صورت مخفیانه در گوشی هستند تا بتواند در پس‌زمینه به فعالیت خودش ادامه دهد. با این حال برخی از ویروس‌ها یا بدافزارهای موبایلی روش‌های جالبی را دنبال می‌کنند. مثلا بدافزاری با نام آنوبیس توسط سنسورهای حرکتی گوشی فعال می‌شود. یعنی زمانی که بدافزار تشخیص دهد که گوشی در حال تکان خوردن است، فعال خواهد شد. در واقع با این ترفند شما در حالت سکون و یا همان شرایط آزمایشگاهی قادر به تشخیص آن نخواهید بود! جدای از این، بدافزارهایی نیز وجود دارند که قابلیت‌‌های حفاظتی گوگل را دور می‌زنند تا با خیالی آسوده داده‌های بانکی شما را به سرقت ببرند.

در این بین، بگذارید که از یکی از مشهورترین بدافزارهای موبایل نام ببریم. تریادا بدافزار خطرناکی است که به تنهایی توانسته بیش از 30 درصد حملات در سطح دنیا را به نام خودش ثبت کند! جالب است بدانید که تریادا به هکرها دسترسی سوپر یوزر یا همان بالاترین سطح دسترسی را می‌دهد تا بتوانند همه بخش‌های گوشی شما را کنترل کنند. طبق برخی آمار منتشر شده، این بدافزار بر روی 20 هزار گوشی‌ اقتصادی اندرویدی از پیش نصب شده است! لوتور هم بدافزار خطرناکی بوده که برای گوشی‌های هدف، سطح دسترسی روت را ایجاد می‌کند.

نظر شما در رابطه با بدافزارهای گوشی چیست؟ آیا شما نیز مورد هدف هکرها قرار گرفته‌اید؟ نظرات خودتان را با ما و سایر دوستان‌تان در کاوشا به اشتراک بگذارید.

منبع :
zdnet

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *