احتمال ممنوعیت برخی قابلیت‌‌ها برای جلوگیری از اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی

social-media-image-

یکی از نمایندگان مجلس سنای آمریکا به‌صورت جدی به‌دنبال ممنوع کردن برخی ویژگی‌ها برای جلوگیری از اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی است. به صورت دقیق‌تر، او قصد دارد پخش خودکار ویدئوها و همچنین اسکرول بی‌پایان در شبکه‌های اجتماعی را ممنوع کند.

کمپانی‌های بزرگی همچون اینستاگرام روزانه به‌دنبال افزودن ویژگی‌های جدید هستند و همین امر موجب شده تا کاربران، بیش از پیش به این شبکه‌های اجتماعی اعتیاد پیدا کنند. حالا تقریبا اکثر افراد حاضر در اینستاگرام، در اوقات فراغت خودشان به دنبال تماشای ویدئوها و یا تصاویر منتشر شده در این شبکه هستند. سناتور جاش هالی اما قرار است به این روند خاتمه دهد.

این طرح جدید که SMART یا فناوری کاهش اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی نام دارد، موجب ممنوع شدن برخی ویژگی‌ها نظیر اسنپ استیکر خواهد شد. هدف اصلی این قابلیت، در واقع نگه داشتن هر چه بیشتر کاربر در شبکه اجتماعی است. طرح پیشنهادی، تمرکز اصلی خودش را بر روی پخش خودکار ویدئوها و اسکرول بی‌پایان قرار داده و عنوان می‌کند که این‌ها در ازای نمایش محتوای بیشتر، پاداش خاصی را به کاربر نمی‌دهند. اسکرول بی‌پایان یعنی چیزی شبیه به اکسپلور اینستاگرام که شما تا ابد نیز می‌توانید محتوای آن را مشاهده کنید و در آن هیچ‌گاه پست‌ها به پایان نخواهند رسید! به زبان ساده این طرح به سود کاربران خواهد بود و چرا که معتقد است در ازای تماشای این حجم از محتوا پاداش خاصی به مخاطب داده نمی‌شود.

طرح SMART از شبکه‌های اجتماعی می‌خواهد که بعد از اندازه‌گیری زمان حضور آن‌ها، در یک جایی کاربر را به استراحت تشویق کنند. البته این طرح ظاهرا شامل برخی شبکه‌های اجتماعی خاص و موزیک‌محور نخواهد شد.

اگر این طرح به اجرا گذاشته شود، سازمان‌های مربوطه اجازه تصویب قوانین جدید برای به اجرا درآوردن آن را خواهند داشت. با همه این‌ها، اجرا شدن این طرح کار ساده‌ای نخواهد بود و مسلما فیسبوک، توییتر و یا اینستاگرام در مقابل آن مقاومت خواهند کرد.

نظر شما در رابطه با اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی چیست؟ آیا شما نیز زمان زیادی از روز را صرف گشت و گذار در این نوع اپلیکیشن‌ها می‌کنید؟ نظرات خودتان را با ما و سایر دوستان‌تان در کاوشا به اشتراک بگذارید.

منبع :
engadget

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *