آسیب پذیری اپلیکیشن‌های محبوب را پیدا کنید و از گوگل جایزه بگیرید

google bug-bounty

مدتی‌ می‌شود که شاهد وجود اپلیکیشن‌های مخرب و آلوده به بدافزاری همچون کم اسکنر هستیم. این دسته از اپلیکیشن‌ها موجب به‌وجود آمدن مشکلاتی در گوشی‌های هوشمند اندرویدی شده تا حدی که برخی از آن‌ها موجب بدون استفاده شدن گوشی می‌شوند! به همین دلیل گوگل برای جلوگیری از این مشکل و افزایش امنیت در گوگل‌پلی تصمیم گرفته تا از مردم کمک بگیرد. یعنی حالا می‌توانید آسیب پذیری اپلیکیشن‌های محبوب را پیدا کنید و از گوگل جایزه بگیرید!

این غول دنیای جستجو طرحی را با نام جایزه امنیت فروشگاه گوگل در نظر گرفته که به واسطه آن از توسعه دهندگان می‌خواهد تا بدافزارها و به‌طور کلی مشکلات موجود در برنامه‌های گوگل پلی را بیابند. در عوض این لطف، جایزه‌های بسیار خوبی از طرف گوگل به این افراد اهدا خواهد شد. این طرح قبلا هم به اجرا درآمده بود اما تنها شامل ۸ اپلیکیشن بود. حالا گوگل کمی دایره اپ‌های آن را گسترده‌تر کرده است. بنابراین اکنون هر اپلیکیشنی که در گوگل‌پلی استور بیش از ۱۰۰ میلیون نصب دارد، شامل طرح خواهد بود. جالب است بدانید که بسته به نوع آسیب پذیری و حتی اپلیکیشن مربوطه، می‌توانید تا 20 هزار دلار جایره نقدی دریافت کنید.

نکته خاص و عجیب طرح جایزه امنیت فروشگاه گوگل، این است که معمولا شرکت‌های سازنده برای پیدا کردن حفره‌های امنیتی و مشکلات موجود در اپلیکیشن خودشان دست به جیب می‌شوند؛ اما در این طرح، گوگل برای یافتن آسیب‌پذیری در اپلیکیشن‌های دیگران جایزه می‌دهد!

یکی از سخنگویان گوگل در مورد این طرح می‌گوید:

در طرح جایزه امنیت گوگل‌پلی، درها برای محققان امنیتی باز خواهد شد تا بتوانند به سازمان‌های مختلف برای یافتن مشکلات امنیتی اپلیکیشن‌های‌شان کمک کنند.

بد نیست بدانید که گوگل جایزه‌ای را هم برای شناسایی سواستفاده از اطلاعات در اپلیکیشن‌های اندرویدی در نظر گرفته است. یعنی شما می‌توانید با گزارش اپلیکیشن‌هایی که بدون اجازه، داده‌ها و اطلاعات کاربران را به دیگران می‌فروشند، کسب درآمد کنید.

نظر شما در رابطه با آسیب پذیری اپلیکیشن‌های محبوب گوگل‌پلی چیست؟ آیا تاکنون با موارد این چنینی روبه‌رو شده‌اید؟ نظرات خودتان را با ما و سایر دوستان‌تان در کاوشا به اشتراک بگذارید.

منبع :
engadget

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *