حمله ترکیه به کردها در سوریه موجب فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی شد!

Turkish ISP Blocks Social Media

ارتش ترکیه به بهانه مبارزه با تروریست‌ها، در چند روز اخیر حملات گسترده‌ای به کرد‌های سوریه ترتیب داده است؛ در این میان، اپراتور ترک تلکام همزمان با حمله ترکیه به کردها برخی شبکه‌های اجتماعی را فیلتر کرده تا کاربران دسترسی خاصی به اطلاعات موثق نداشته باشند!

کشور ترکیه دارای 3 اپراتور اصلی بوده که یکی از آن‌ها ترک تلکام نام دارد. این اپراتور که تقریبا سهام آن در اختیار دولت ترکیه‌ است، به مدت ۴۸ ساعت شبکه‌های اجتماعی محبوبی نظیر توییتر، واتس‌اپ، فیسبوک و اینستاگرام را در برخی از شهرهای جنوبی ترکیه فیلتر کرده است.

بنابر گزارش موسسه Netblocks به عنوان یکی از ناظرین دسترسی افراد به اینترنت در سراسر دنیا، مشترکان این اپراتور در 3 شهر جنوبی ترکیه با نام‌های غازی‌انتپ، شانلی‌اورفا و هاتای از 9 صبح چهارشنبه تا صبح جمعه به شبکه‌های اجتماعی گفته شده دسترسی نداشته‌اند!

بعد از کودتای نافرجام صورت گرفته در ترکیه، جو برای روزنامه‌نگاران این کشور سنگین شد؛ به همین دلیل برخی از خبرنگاران، برای دوری از محدودیت‌ها و سانسورهای دولت، از شبکه‌های اجتماعی برای بیان اظهارات‌شان استفاده می‌کنند.

آدرین شهباز، به عنوان مدیر یکی از موسسه‌های غیر دولتی با نام خانه آزادی در این باره می‌گوید:

بسیاری از مردم ترکیه برای دسترسی به خبرهای موثق، از شبکه‌های اجتماعی بهره می‌گیرند. بنابراین با توجه به حمله ترکیه به کردها در سوریه، خیلی عجیب نیست که دولت این کشور دسترسی به این شبکه‌ها را محدود کند.

وی همچنین اعتقاد دارد که با توجه به اتفاقات مشابه در ترکیه، احتمالا در آینده نیز شاهد این فیلترها برای شبکه‌های اجتماعی هستیم. با این حال خیلی عجیب است که این محدودیت به صورت گسترده اتفاق نیفتاده و تنها ۳ شهر جنوبی ترکیه با آن مواجه شده‌اند!

نظر شما در رابطه با اتفاقات اخیر در ترکیه چیست؟ آیا با فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی در چنین مواردی موافق هستید؟ نظرات خودتان را با ما و سایر دوستان‌تان در کاوشا به اشتراک بگذارید.

منبع :
wired

دیدگاه ها

  • Avatar
    نويد ۲۱ مهر ۱۳۹۸ :: ۱۰:۱۲ ب.ظ
    3 0

    انشالله همه چيشون فيلترشه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *